با سلام از بازدیدتان ممنونیم . امید واریم بتونیم خواسته ها و نیاز های شما رو فراهم کنیم و همکاری خوبی در کنار هم داشته باشیم

محل لوگو

اشتراک در خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه لطفا ایمیل خود را ثبت نمائید

Captcha

آمار بازدید

 • بازدید امروز : 898
 • بازدید دیروز : 351
 • بازدید کل : 401864

آی پی دوربین های مداربسته


درجه حفاظتی یا  ip آی پی  دوربین های مداربسته

IP یا International Protection یک استاندارد و نشان حفاظت بین المللی برای محصولات الکترونیکی از جمله دوربین های مداربسته می باشد که میزان حفاظت دوربین مداربسته را دربرابر اشیای خارجی نشان می دهد.

عدد سمت چپ: جامدات مانند گرد و غبار و غیره

عدد سمت راست: مایعات مانند آب و غره

اعداد اول بعد از IP از عدد صفر تا 6 می تواند باشد که هر یک معنی خاصی دارند

 

 

 

۰

نشان دهنده محافظت نمی شود

۱

نشان دهنده حفاظت دوربین مداربسته در برابر تماس تصادفی دست

۲

نشان دهنده حفاظت دوربین مداربسته در برابر اشیاء مانند انگشتان و ناخن

۳

نشان دهنده حفاظت دوربین مداربسته در برابر ابزار با قطر بیش از 2.5 میلی متر

۴

نشان دهنده حفاظت دوربین مداربسته در برابر ابزار و سیم با قطر کمتر از 1.5 میلی متر

 

۵

نشان دهنده حفاظت دوربین مداربسته در مقابل گرد و غبار

۶

نشان دهنده غیر قابل نفوذ در مقابل گرد و غبار

 

اعداد دوم بعد ازIP هم می تواند از عدد صفر تا 6 باشد :

۰

نشان دهنده محافظت نمی شود

۱

نشان دهنده حفاظتدوربین مداربسته در برابر چکیدن عمودی آب

۲

نشان دهنده حفاظت دوربین مداربسته در برابر چکیدن آب زمانی که دستگاه نسبت به افق ۱۵ درجه زاویه بگیرد

۳

نشان دهنده حفاظت دوربین مداربسته در برابر پاشیدن جهات مختلف

۴

نشان دهنده حفاظت دوربین مداربسته در برابر پاشیدن آب بیشتر از باران

۵

نشان دهنده حفاظت دوربین مداربسته در مقابل جت واش

۶

نشان دهنده حفاظت دوربین مداربسته در مقابل فشار آب شدید

۷

نشان دهنده حفاظت دوربین مداربسته در مقابل اثرات غوطه وری تا عمق یک متر و تا ۳۰ دقیقه زیر آب

۸

نشان دهنده حفاظت دوربین مداربسته در مقابل غوطه وری بیش از یک متر

مزایا و معایب دوربین های بی سیم


مزایا و معایب دوربین های مداربسته بی سیم

دوربین های مداربسته بی سیم از نظر نیاز به سیم کشی در دو نوع متفاوت وجود دارند، ببرخی از آنها بدون نیاز به هر گونه سیمی کار کرده و برای تغذیه به باتری دارند.

مزایای دوربین های  بی سیم

مزیت این دوربین های مداربسته در سهولت و سرعت بالا در نصب است به طوریکه می توان در هر محلی حتی بدون امکان سیم کشی آن را نصب کرد (اگر دوربین با باتری کار کند). برای تغذیه دوربین های مداربسته بدون باتری هم می توان از نزدیک ترین پریز برق استفاده نمود هرچند این کار استاندارد نیست .

دوربین های مداربسته بی سیم دارای امنیت بیشتری هستند. از آنجایی که دوربین مداربسته بدون سیم است فقط با دسترسی مستقیم به دوربین مداربسته می توان آن را از کار انداخت و امکان قطع کابل دوربین مداربسته ازپایین وجود نخواهد داشت. در این دوربین ها می توان تصاویر را از چند محل مشاهده کرد . از نظر هزینه نیز دارای هزینه کابل کشی و داکت کشی کمتری می باشند .

معایب دوربین های مداربسته بی سیم

به طور کل کیفیت تصویر دوربین های مداربسته بی سیم تا حدودی محدود است زیرا امکان انتقال حجم زیاد اطلاعات از سیگنال های رادیویی وجود ندارد. همچنین نویز سیگنال در طول مسیر بر روی تصویر شما تاثیر خواهد گذاشت.از لحاظ هزینه نیز دوربین های مداربسته بی سیمی که با باتری کار می کنند اگر تعدادشان زیاد باشد هزینه باتری شان افزایش می یابد. اگر دوربین بدون باتری باشد برای تامین برق دوربین مداربسته باید کابل کشی و داکت کشی انجام دهید.سیگنال خروجی دوربین های مداربسته بی سیم خیلی قوی نیست به همین دلیل موانعی مثل موانع فلزی باعث کاهش سیگنال دوربین های مداربسته می شود. اگر دوربین های مداربسته در فضای بیرونی نصب شده باشند در صورتیکه هوا بارانی باشد باعث کاهش سیگنال می شود. دوربین های مداربسته بی سیم دارای بازه محصولات خیلی کمتری هستند. امکان تهیه این دوربین ها با انواع لنزها مشکل بوده و معمولا با لنزهای فیکس 3.6 میلی متر ساخته شده اند. سیگنال بیشتر این دوربین ها در طول موج گیگا هرتز  2.4 انتقال می یابد (در صورت آنالوگ بودن دوربین) . این سیگنال همپوشانی زیادی با سیگنال های تجهیزات مختلف مخابراتی دارد که باعث می شود بر روی تصویر شما اثر گذارد.از طرف دیگر تصاویر آنالوگی که از طریق دوربین های مداربسته بی سیم فرستاده می شود تقریبا کد گذاری نشده اند در نتیجه هرکسی با استفاده از یک گیرنده 2.4 گیگا هرتز می تواند تصاویر را از دوربین های مداربسته شما دریافت کند که بعد امنیتی دوربین مداربسته را کم و بی ارزش میکند .

تکنولوژی دوربینهای مدار بسته 2016


 سال 2016 سیستمهای نظارت تصویری با رشد و تغییرات بسیاری روبرو شدند . تغییراتی در تکنولوژی که باعث شد رزولوشن، کدکها و تحلیلگرهای ویدئویی دوربین مدار بسته تحت تاثیر آن توسعه یابند و در این مقاله سی سی تی وی آنلاین مورد بررسی ما قرار گیرند.

رزولوشن دوربین مدار بسته در سال 2016

بیشترین تغییرات در دوربینهای مداربسته در این بخش رخ داد. دوربینهای مدار بسته 1080P بشدت مورد استقبال خریداران قرار گرفتند و تبدیل به ساده ترین و اولین انتخاب در بازار دوربینهای مدار بسته شدند. در ادامه روند سال 2015 که دوربینهای مدار بسته آنالوگ SD از رده خارج شدند در سال 2016 هم تولید دوربینهای مدار بسته 720P هم رو به توقف رفت. انتظار داریم در سال 2017 تقریبا روند قطع تولید و پایان عمر دوربینهای مدار بسته 720P تکمیل شود.

در این بین دوربین مدار بسته 4 مگاپیکسلی برنده اصلی بود. البته دوربینهای مداربسته 4 مگاپیکسلی با تعداد پیکسلهایی دو برابر دوربینهای مدار بسته 1080P با تفاوت قیمت بسیار کمی در حدود 10 تا 20 درصد بیشتر هنوز هم به اوج محبوبیت نرسیده اند. مشکل اصلی دوربین مدار بسته 4 مگاپیکسلی به کارکرد ضعیف آنها در نور کم بر می گردد و بهمین خاطر تقریبا همه دوربینهای مداربسته 4 مگاپیکسلی به سیستم نور IR داخلی مجهز شده اند تا این کمبود را برطرف کنند.

حضور دوربین مدار بسته 4k و دوربین مدار بسته 12 مگاپکسلی هم در سبد خرید بازار CCTV در حال افزایش است. دوربینهای مداربسته با رزولوشن بالاتر فعلا به بخش ویژه بازار دوربین مدار بسته تعلق دارد و شاید علت اصلی آنهم قیمت بالا و عدم توسعه کافی تکنولوژی آنها باشد. مثلا نمونه قابل تامل این دوربینهای مدار بسته Axis/Canon 20 مگاپیکسلی است که با قیمتی حدود 20 میلیون تومان در سال 2017 به بازار عرضه می شوند. این محصول هم مثل دوربینهای مداربسته 30 مگاپیکسلی اویجیلون تنها محصولی دکوری خواهد بود .

کدک H.265 دوربینهای مدار بسته

در آغاز تولید دوربینهای مداربسته بر مبنای کدک H.265 چالشهایی وجود داشتند. بعلاوه شرکتهای سازنده دوربین مداربسته مثل داهوا، پاناسونیک، سامسونگ و ویووتک هم محصولات زیادی بر این اساس به بازار عرضه کردند. مشکل اینجا بود که دوربینهای مدار بسته با کدکهای هوشمند H.264 صرفه جویی بالایی در مصرف پهنای باند داشتند و بخوبی با سیستمهای موجود هماهنگ بودند. بنابراین مزیت همتراز کدکهای هوشمند H.264 کمی قابلیتهای H.265 را معمولی تر جلوه می داد

      هنوز هم پلتفرم H.265 در سمت VMS ها با مشکلاتی روبروست و شرکتهای سازنده VMS محدودیتهایی در سازگاری با این کدک دارند و منابع و قابلیتهای بیشتری برای دیکد کردن کدکهای H.265 نیاز است. آخر هم اینکه تا سال 2018 هم خبری از سازگاری H.265 با ONVIF نخواهد بود!

در سال 2017 انتظار می رود شرکتهای سازنده دوربین مدار بسته بیشتری به سمت کدکهای هوشمند H.265 (“Smart” H.265) گرایش پیدا کنند تا پهنای باند مصرفی را بهینه تر کرده و پشتیبانی VMS های بیشتری را کسب کنند. در هر حال کدکهای هوشمند H.264 هم همچنان به پیشتازی در بهینه سازی مصرف پهنای باند و حافظه و پشتیبانی مشغولند.

دوربینهای مدار بسته آنالوگ HD

در سال 2016 همچنان دوربینهای مدار بسته آنالوگ HD بعنوان جایگزین ارزان قیمت دوربینهای مداربسته تحت شبکه (IP) بحساب می آیند.

بیشترین موفقیت دوربینهای مدار بسته آنالوگ اچ دی به افزایش رزولوشن دوربینهای مدار بسته از 1080P به 3 مگاپیکسل در محصولات شرکتهایی مثل Hikvision یا دوربینهای مدار بسته 4 مگاپیکسلی داهوا بر می گردد. البته سرعت ضبط تصاویر به میزان های کمتری مثل 15 و 20 فریم رسید. شرکتهای سازنده دوربین مدار بسته آنالوگ HD مدعی شدند که در سل 2017 دوربینهای مدار بسته 5 مگاپیکسلی به بازار عرضه می کنند که تا رزولوشن 4K هم پیش می روند. البته هنوز خیلی جزئیات کاملی ارائه نشده است.

قابلیتهای تعاملی دوربینهای مدار بسته آنالوگ اچ دی بوضوح درحال افزایش است. در سال 2016 بین پلتفرمهای AHD، CVI و TVI سازگاری و تعاملی وجود نداشت و در آخر سال به سمت یکپارچگی 1:4 رفتند اما هنوز هم در کیفیت تصاویر مشکلاتی دارند. چیپستهای امروزی قابلیت همکاری و سازگاری بین این تکنولوژیها را ممکن ساخته که می تواند به سیستمهای ترکیبی و قویتر آینده ختم شوند.

آخرین تکنولوژی جالبی که در سیستمهای آنالوگ HD درباره آن می شنویم تکنولوژی PoC یا انتقال انرژی الکتریکی از طریق کابل کواکسیال است که هنوز به عرضه گسترده نرسیده و در سال 2017 به احتمال زیاد محبوبیت کسب خواهد کرد.

کیفیت تصاویر دوربین مدار بسته

در سال 2016 کیفیت تصاویر دوربینهای مداربسته هم با تغییرات نسبی روبرو شد و تقریبا می توان گفت بطور کلی کیفیت دوربینهای مداربسته بهتر شد.

WDR دوربین مدار بسته

WDR قابلیتهای دوربینهای مداربسته ارزان قیمت و دوربینهای مداربسته سطح معمولی بازار را با تکنیک Exposure چندگانه بهبود بخشید. این بهبود هم به پاس ورود سنسورهای تصویربرداری ارزان قیمت دوربینهای مدار بسته با قابلیت WDR واقعی به بازار تجهیزات نظارت تصویری (CCTV) ممکن شد.

قابلیت کار در نور کم دوربین مدار بسته

در سال 2016 تقریبا بهبود ویژه ای در کارایی دوربینهای مداربسته در نور کم بدون ای ار مشاهده نکردیم. اما در مجموع این سالها، کارکرد دوربین مداربسته در نور کم تغییرات مناسبی داشته است. یکی از قابلیتهای توسعه یافته ویژه مثلا در دوربین مداربسته 35 میلیمتری 4K سونی مشاهده می شود که کارایی بسیار بهتری از دوربینهای مدار بسته 1080P رایج در نور کم دارد اما قیمت بسیار بالایی معادل 20 میلیون تومان دارد.

تجهیز به نور دید در شب ای ار

دوربینهای مدار بسته مجهز به IR همچنان در لیست خرید مورد علاقه کاربران بوده و بخوبی در آمار استفاده کنندگان از نور دید در شب دوربین مدار بسته این موضوع قابل مشاهده است.

کیفیت دوربینهای مدار بسته مجهز به نور دید در شب (ای ار) در حال افزایش است. محدوده رایج تحت پوشش این دوربینهای مدار بسته بین 5 تا 50 متر و کمی بیشتر است. البته شعاع و گستره تحت پوشش پروژکتورها بگونه ای بود که در یک نقطه شدت نور بسیار بالا و در بقیه نقاط با تاریکی شدید روبرو می شدند یا با لنز مورد استفاده برای پوشش میدان دید تناسبی نداشتند. سرانجام بعضی سازندگان دوربینهای مدار بسته دید در شب بفکر قابلیت هوشمندی افتادند که سیستم نور بتواند بطور هوشمند شدت نور را بر اساس هدف و فاصله طوری تنظیم کنند که تصاویر با شدت بالا یا ناکافی نور مواجه نشوند.

تحلیلگر ویدئویی دوربین مدار بسته سال 2016

سال 2016 تقریبا برای تحلیلگران ویدئویی سال ضعیفی به حساب می آمد. تقریبا برای سیستمهای نظارت تصویری، تحلیلگر ویدئویی اصلی ترین گرایش و علاقمندی کاربران برای آینده خواهد بود.

انتظار می رود در سال 2017 سیستمها به سمت نگرشی فراتر از تحلیلگر ویدئویی به نام  Deep Learning بروند. این نگرش توسط شرکت هایک ویژن هم دنبال می شود، علت همکاری این شرکت با ImageNet هم به این موضوع برمی گردد. اما هنوز هیچ چیز مشخص نیست و نشانه ای هم در محصولات مشاهده نمی شود.

افت شدید قیمت دوربین مدار بسته

بیشترین تغییر کاربر پسند در سال 2016 به ادامه روند کاهش قیمت دوربینهای مدار بسته بر می گشت. دوربینهای مدار بسته 720P از لیست تولید شرکتها خارج شدند و بیشتر به سمت تولید دوربینهای مدار بسته 4 مگاپیکسلی کشیده شدند و محدوده قیمتها به زیر 400 هزار تومان رسید. بدلیل فروشهای متعدد هایک ویژن با تخفیفهای 10 تا 20 درصدی عملا شرکتهای دیگر هم برای رقابت مجبور شدند در این کاهش قیمتها سهیم باشند. البته هنوز معلوم نیست چه زمانی این سیکل پایان می یابد.

دوربینهای مدار بسته جدیدی که در سال 2016 تولید شدند از نظر کمیت خیلی خارق العاده نبودند. اما بنظر می آید در بهار 2017 با دوربینهای مداربسته جدید بسیاری روبرو شویم. کاهش قیمتها باعث می شود دستگاههای تولیدی جدید کمی با فقر نوآوری روبرو باشند و بدلیل کاهش سود در فروش دوربینهای مداربسته عملا بسیاری از شرکتها در حال خروج از این صنعت خواهند بود .

 

معرفی فناوری های جدید برتر سال ۲۰۱۷


در این مطلب قصد داریم به معرفی ۱۰ فناوری جدید برتری بپردازیم که طبق پیش بینی محققان دانشگاه MIT آمریکا، در سال جاری و سال های پس از آن فراگیر خواهند شد. در ادامه با ما همراه باشید.

کلیک – فناوری های مرتبط با کاشت وسایل مختلف در مغز و کامپیوترهای کوانتومی از جمله فناوری هایی هستند که در سال ۲۰۱۷ مردم را شگفت زده کرده اند؛ اما این فناوری ها تنها فناوری هایی نیستند که در سال ۲۰۱۷ شگفتی آفرین شده اند. در این مطلب قصد داریم به معرفی ۱۰ فناوری برتر جدیدی بپردازیم که از نظر محققان دانشگاه MIT آمزیکا در سال جاری فراگیر خواهند شد.

هوش مصنوعی با قابلیت یادگیری همانند انسان

در صدر این لیست هوش مصنوعی جدیدی قرار دارد که رفتار آن تقویت شده است.

هوش مصنوعی این قابلیت را دارد که در یک بازی پیچیده مانند بازی Go مهارت پیدا کند و حتی یک فرد ماهر در این بازی را نیز شکست دهد. همچنین هوش مصنوعی این توانایی را دارد که خودروهای بدون راننده را در ترافیک خودروها هدایت کند.

این فناوری بر اساس تقویت میزان یادگیری ایجاد شده است و قدمت این کار به بیش از ۱۰۰ سال پیش باز می گردد. حدود یک قرن پیش روانشناسی به نام ادوارد ثروندایک، به گربه ها یاد داد که چگونه از یک جعبه با در کلون دار، با روش آزمایش و خطا فرار کنند. این رفتار ابتدا با یک پاداش (غذا) در گربه ها ایجاد شد و سپس به یک رفتار تثبیت شده در آن ها تبدیل شد.

دوربین های ۳۶۰

 

 

بشر می تواند دنیا را به صورت ۳۶۰ درجه تجربه کند و هم اکنون دوربین های متداول هم از این قابلیت برخوردار هستند.

زمانی ساخت یک سیستم با قابلیت ایجاد تصویر ۳۶۰ درجه از دنیای اطراف، هزاران دلار هزینه داشت؛ اما هم اکنون امکان تصویربرداری ۳۶۰ درجه با صرف هزینه ای کمتر از ۵۰۰ دلار ممکن شده است.

البته تصویربرداری ۳۶۰ درجه باید به گونه ای باشد که برای افراد کسل کننده نباشد و قابلیت های جالبی داشته باشد؛ به عنوان مثال خبرنگاران می توانند برای مستندسازی اخبار، از دوربین های ارزان قیمت ۳۶۰ درجه استفاده کنند؛ مثلا خبرنگاران روزنامه New York Times با ضبط یک ویدیوی ۳۶۰ درجه، ویرانگری های داعش در کشور سوریه را به تصویر کشیدند.

ژن درمانی برای درمان اختلالات موروثی

 

این فناوری برای کودکی که دچار اختلال نقص ایمنی بود و والدین او که مجبور به استفاده از ماسک و جوشاندن اسباب بازی های فرزند خود بودند، بهترین فناوری ممکن بود.

در ابتدا تصور می شد که پیوند مغز استخوان بهترین روش درمانی برای مقابله با بیماری این کودک است؛ اما بعدها محققان دریافتند که با ژن درمانی و جایگزینی ژنی که باعث تخریب سیستم دفاعی بدن این کودک شده بود، می توانند او را درمان کنند. این روش درمانی برای این کودک جواب داد و او کاملا درمان شد.

سلول های خورشیدی با کارایی مضاعف

 

 

 

این سلول های خورشیدی که اصطلاحا سلول های خورشیدی داغ نامیده شده اند، می توانند گرمای خورشید را به اشعه های متمرکز شده نور تبدیل کنند. این پانل ها می توانند جایگزین پانل های فتوولتاییک متداول (پانل هایی برای تولید مستقیم برق از انرژی خورشیدی) شوند و کارایی این پانل های جدید، نیز دو برابر پانل های مذکور است. با استفاده از این پانل ها می توان انرژی رایگان خورشیدی را ذخیره کرد و در شب از آن استفاده کرد.

طرحی از انواع سلول های انسان

 

این طرح می تواند یک مدل جدید پیچیده از زیست شناسی را ارائه دهد و می تواند به روند تحقیقات در رابطه با داروهای مختلف سرعت ببخشد. دانشمندان تخمین زده اند که در حدود ۳۰۰ نوع سلول متفاوت در بدن انسان وجود دارد؛ اما بی تردید تنوع سلول های بدن انسان، بیش از این میزان است.

این طرح امکان کشف نوع جدیدی از سلول ها را فراهم می کند و روند انجام آزمایشات مختلف در مورد داروها را تسریع می کند.

کامیون های بدون راننده و خودران

 

 

حتما تاکنون اخبار زیادی در مورد خودروهای خودران خوانده اید و یا شنیده اید، جالب است بدانید که کامیون های آینده نیز به فناوری هدایت خودکار مجهز خواهند شد تا زمانی که راننده هوشیاری لازم را ندارد، سیستم هدایت خودکار، فرمان کامیون را در دست بگیرد.

همچنین این فناوری می تواند برای هدایت گروهی از کامیون ها که پشت سر هم حرکت می کنند، به کار گرفته شود تا هم در مصرف سوخت آن ها صرفه جویی شود و هم مقاومت آن ها در برابر باد کمتر شود.

پرداخت وجه با استفاده از فناوری تشخیص چهره

 

شما در حال حاضر می توانید با یک تلنگر به ساعت هوشمند اپل واچ، وجه مورد نظر را در فروشگاه های استارباکس (Starbucks) آمریکا بپردازید؛ اما روش پرداختی جدیدی با استفاده از فناوری تشخیص چهره، نیز قرار است راه اندازی شود. این فناوری برای به کارگیری در معاملات و یا سایر امور روزانه، به اندازه کافی دقیق است.

مسئولان موتور جستجوی Baidu که محبوب ترین موتور جستجو در کشور چین است، در حال کار کردن بر روی سیستمی هستند که امکان خرید بلیط قطار از طریق اسکن چهره را فراهم می کند.

کامپیوترهای کوانتومی

 

نمی توان توضیح ساده ای در مورد کامپیوترهای کوانتومی ارائه داد؛ فقط می توان گفت در این کامپیوترها از ذرات کوانتوم استفاده شده است و برخی از محاسبات واقعاً پیچیده را می توانند بسیار سریع تر از کامپیوترهای قدیمی انجام دهند.

درمان افراد معلول

در یک آزمایش یک میمون که پای چپش دچار مشکل شده بود و توان حرکت نداشت، به وسیله دستگاه های الکترونیکی که توسط انسان ساخته شده بود، درمان شد و توان حرکتی خود را پیدا کرد. اساسا این دستگاه های الکترونیکی سیستم عصبی را پای پس می کنند و آسیب وارد شده به آن را برطرف می کنند؛ بنابراین امید به درمان افراد معلول در آینده تقویت خواهد شد.

بات نت اشیا

این فناوری، فناوری خوبی نیست. بان نت ها می توانند به عنوان بدافزارهایی به کار گرفته شوند که کنترل وبکم ها، دوربین های امنیتی و سایر دستگاه های متصل به اینترنت را در دست می گیرند و با این کار باعث ایجاد اختلال در اینترنت می شوند.

بات نت ها با استفاده از یک نرم افزار می توانند باعث اختلال بیشتر و بیشتر در شبکه اینترنت شوند و توقف فعالیت آن ها هم کار دشواری است.

 

 

 

مقایسه قیمت دوربین مدار بسته و انواع دوربین


یک سیستم مداربسته از بخش های متفاوتی تشکیل شده، در این بخش با توجه به نوع سیستم حدودی از میزان هزینه نصب دوربین مداربسته را بررسی میکنیم. در این بخش تنها به بررسی هزینه های تجهیزات اصلی مورد استفاده در سیستم مداربسته می پردازیم و برآورد هزینه مرتبط با نصب یا سیم کشی به بازدید از محل نیاز خواهد داشت. توجه داشته باشید که هزینه های اعلام شده تنها جهت به دست اوردن برآورد هزینه از نصب اعلام شده و ممکن است با توجه به تورم در طول زمان تغییر کند.

هزینه اعلام شده در هر بخش با توجه به برندهای استاندارد یا متداول اعلام شده و ممکن است در شرایط خاص هزینه ها بالاتر یا پایین تر از حدود داده شده باشد.

 

سیستم مداربسته آنالوگ تیوی لاینی hd

استفاده از دوربین های مداربسته آنالوگ سنتی یا DVR با قیمت بالاتر از قیمت اعلام شده توجیح فنی ندارد و در صورت تمایل به هزینه کردن بیشتر بهتر است از سیستم آنالوگ نسل جدید استفاده کنید.

دوربین مداربسته آنالوگ تیوی لاینی: حدود هزینه بین 40 تا 300 هزار تومان

دستگاه DVR چهار کانال: حدود هزینه بین  100 هزار تا 900 هزار تومان

دستگاه DVR هشت کانال: حدود هزینه بین  200 هزار تا 1 میلیون تومان

دستگاه DVR شانزده کانال: حدود هزینه بین 500هزار تا 1.5 میلیون تومان

سیستم مداربسته ای اچ دی ahd

دوربین مداربسته آنالوگ معمولی ahd : حدود هزینه بین 60 هزار تا 900 هزار تومان

دستگاه DVR ای اچ دی چهار کانال: حدود هزینه بین 180 هزار تا 900 هزار تومان

دستگاه DVR اچ دی هشت کانال: حدود هزینه بین 400 هزار تا 1.4 میلیون تومان

دستگاه DVR اچ دی شانزده کانال: حدود هزینه بین 600 هزارتومان تا 3.5 میلیون

سیستم مداربسته تحت شبکه ای پی ip

دوربین مداربسته تحت شبکه: حدود هزینه بین 170 هزار تا 3.5 میلیون تومان

دستگاه NVR چهار پورت: حدود هزینه بین 300 هزار تا 2 میلیون تومان

دستگاه NVR هشت پورت: حدود هزینه بین 500 هزار تا 4 میلیون تومان

دستگاه NVR شانزده پورت: حدود هزینه بین 800 هزار تومان تا 6.5 میلیون تومان

تجهیزات جانبی مشترک

هارد دیسک 1 ترا بایت: بین 130 تا 250 هزار تومان

هارد دیسک 2 ترا بایت: بین  230 تا 340 هزار تومان

کابل تصویر 450 تومان تا 1850 تومان

ادابتور 2 امپر بین 8 هزارتومان تا 18 هزارتومان

لوله فلزی و داکت بین متری 1000 تومان تا 7000 تومان

سیم و کابل برق بین 800 تومان تا 2000 تومان

 

دوربین مداربسته، دستگاه ضبط کننده (DVR یا NVR) و هارد دیسک قسمت های اصلی یک سیستم مداربسته هستند. از طریق اطلاع از حدود هزینه این تجهیزات میتوانید حدودی از هزینه سیستم مداربسته خود به دست آورید.

توجه داشته باشید که تمام هزینه های اعلامی با توجه به برندهای معتبر موجود در بازار اعلام شده و قیمت تجهیزات No name یا متفرقه ممکن است از این بازه خارج باشد. 

 

برسی قیمت های تمام شده دوربین مداربسته :

جهت انجام پروژه با 4 دوربین و تمام تجهیزات جانبی و نصب و غیره موارد زیر را با 3 دسته اصلی تعریف میکنیم  :

*(متراژ سیم و کابلتان را خودتان نسبت به متراژتان طبق قیمت های بالا حساب کنید )

*( به ازای هر دوربین بهتر است از یک ادابپور مجزا استفاده شود)

 *(در هزینه های نصب قیمت داکت کشی و لوله کشی حساب نشده است )

دسته اول :

( حداقل امکانات و پشتیبانی )

4 عدد دوربین اچ دی انالوگ قدیمی ( که اکثرا در پکیج های ارزون قیمت به فروش میرسانند)

1 عدد دستگاه 4 کانال

هارد 350 گیگا بایتی

4 عدد اداپتور

و نصب تمامی تجهیزات و 50 متر سیم و کابل کشی

 

حداقل سیستم :

قیمت تمام شده  = متراژ سیم و کابل +  640 هزارتومان

سیستم پیشنهادی :(با مدل سیستم ( انالوگ) )

قیمت تمام شده = متراژ سیم و کابل + 730 هزارتومان

 

پیشنهاد تخصصی درباره این مدل دوربین ها :

بهتر است با وجود تفاوت قیمت اندکی که با دوربین های ای اچ دی دارد از این مدل استفاده نشود

مزایا :

عمر طولانی تر _ نیاز کمتر خدمات _ قیمت مناسب

معایب :

در دست رس نبودن کمتر این مدل دوربین ها _ عدم توانایی پشتیبانی دوربین های ای اچ دی _ امکانات کم دستگاه

 

 

دسته دوم :

( امکانات و پشتیبانی متوسط )

4 عدد دوربین ای اچ دی انالوگ (با فاصله تشخیص پلاک از ده متری تا دوربین )

1 عدد دستگاه 4 کانال (با فشرده سازی بهتر و سرعت بازپخش مناسب )

هارد  یک ترا بایتی (با توجه به کیفیت بالاتره دوربین ها بهتر است هارد با گنجایش بیشتر استفاده شود )

4 عدد اداپتور

و نصب تمامی تجهیزات و 50 متر سیم و کابل کشی

حداقل سیستم :

قیمت تمام شده = متراژ سیم و کابل + 750 هزارتومان

سیستم پیشنهادی :(با مدل سیستم ( AHD ) )

قیمت تمام شده = متراژ سیم و کابل +  1.280.000 تومان

پیشنهاد تخصصی درباره این مدل دوربین ها :

با توجه به نیاز بازار و جنسی که بتواند با هزینه کم بازده مورد قبولی را داشته باشد استفاده از این مدل دوربین ها میباشد . و میتوان در یک سیستم بهترین کیفیت را داشت و دیگر دوربین های ساده حتی انالوگ را به همین سیستم وصل کرد که در سیستم ای پی امکان پذیر نیست

مزایا :

عمر معمولی _ نیاز کمتر خدمات _ قیمت مناسبتر نسبت به ای پی _ کیفیت تصویر مدل های جدید در حد ای پی _ استفاده کاربر راحتتر

معایب :

 امکانات کم بخصوص در دستگاه های قدیمی _  حرکت پرشی در رزولیشن های بالا_ تصویر غیر واقعی در بعضی مدل ها _

 

 

دسته سوم :

( امکانات و پشتیبانی عالی )

4 عدد دوربین ای پی (دیجیتال ) (با فاصله تشخیص پلاک از دوربین تا ده متری آن  )

1 عدد دستگاه 4 کانال (با امکانات خاص و حرفه ای )

هارد 2 ترا بایتی (با توجه به کیفیت بالاتره دوربین ها بهتر است هارد با گنجایش بیشتر استفاده شود )

4 عدد اداپتور

و نصب تمامی تجهیزات و 50 متر سیم و کابل کشی

حداقل سیستم :

قیمت تمام شده = متراژ سیم و کابل + 1.630.000 تومان

سیستم پیشنهادی :(با مدل سیستم ( IP ) )

قیمت تمام شده = متراژ سیم و کابل + 2.620.000 تومان

پیشنهاد تخصصی درباره این مدل دوربین ها :

همان طور که اشخاصی به دنبال کم هزینه ترین و فقط کار راه انداز ترین روش میباشند افرادی نیز به دنبال بهترین بازده میباشند . تصویر و امکانات دوربین ای پی قابل مقایسه با بقیه نمیباشد . و برای کسانی که خواهان بهترین بازده و پیشرفته ترین سیستم ها میباشند مناسب است . این مدل دوربین ها برای بزرگ نمایی تصویر بسیار مناسب میباشند

مزایا :

کیفیت تصویر عالی _ قابلیت انتقال چندین دوربین با یک سیم _ تنظیمات خاص از راه دور

قابلیت های خاص : پلاک خوان واقعی (با استفاده از برنامه های مخصوص) _ استفاده به عنوان دزد گیر برای شیع یا مکان خاص _ قابلیت شمارش افراد _ باز و بسته کردن درب ها _ ثبت تصاویر اشخاص  _ و غیره

 

معایب :

قیمت بالا _ خرابی بیشتر _ تعمیر و نگهداری گرانتر _ نیاز به برنامه های خاص برای امکانات بیشتر _ استفاده کاربر دشوار

 

 

پکیج حرفه ای 3 مگا پیکسلی ( نقد و اقساط )


فروش ویژه دوربین های مدار بسته قم

 

یک عدد دستگاه ای اچ دی 4 کانل 3 مگاپیکسلی

 

2عدد دوربین 3 مگای سونی با بهترین کیفیت

 

20متر کابل تصویر

 

20متر کابل برق

 

2 عدد اداپتور

 

فقط با 999 هزار تومان

 

 

 

فروش فقط در استان قم صورت میگیرد

در صورت تمایل نصب نیز با حداقل قیمت صورت میگیرد

 

شماره های تماس :

مهندس محمدی      595 696 09120 _ 7077 852 0919

 

             اقساط شامل قرار داد هایی که قیمت تمام شده بیش از یک و نیم میلیون تومان شده میباشد

در صورت تمایل دیگر محصولات و پکیج های حرفه ای مارا نیز دنبال کنید

همه چیز درباره دوربین مداربسته


تمامی مطالب رو یه جا گرد اوری کردم تا راحت تر مطلب مورد نظرتون رو یکجا ببینید و از دیگر قسمت های سایت هم مطلع بشید

 

مزایای نصب دوربین مداربسته

فرق بین 480p و 720p و 1080p چیست؟

انتقال تصویر دوربین مداربسته روی موبایل – بخش اول

انتقال تصویر دوربین مداربسته روی موبایل – بخش دوم

انتقال تصویر دوربین مداربسته روی موبایل – بخش سوم

اشتباه رایج در طراحی و خرید سیستم دوربین مداربسته

5 باور غلط در مورد دوربین مداربسته

دوربین مداربسته حرارتی چیست؟

اطلاعاتی کامل درباره دوربین های مداربسته

روش کلاه برداری دوربین مدار بسته

مقایسه فناوری‌های AHD و HDCVI و HDTVI و HDSDI و IP و آنالوگ

سوالات در مورد دوربین مدار بسته و خرابی ها

برخی سوالات درباره دوربین مدار بسته

نرخ فریم چیست

تکنولوژی(BLC) در دوربین های مداربسته

دوربین مداربسته (عمومی)

کابل کواکسیال (RG 59) چیست و چه مزیت هایی دارد

چرا نباید از هاردهای کامپیوتری جهت سیستمهای نظارت تلویزیونی استفاده کرد؟

تعرفه نصب بستر دوربین مداربسته و شبکه

HDMI چیست؟

انواع کابل شبکه و کواکسیال

تنظیمات منو دستگاه DVR دوربین مداربسته

دوربین مداربسته AHD مقایسه کیفیت و ساختار

فرق بین دوربین مداربسته AHD با HD-CVI و HD-TVI و HD-SDI و آنالوگ

مقایسه­ی VBR و CBR

مزایا و معایب دوربین های مداربسته بی سیم

مناسب ترین مکان برای نصب دوربین

نیاز نصب دوربین مداربسته در مدارس

نصب دوربین مداربسته امنیتی در مدارس

انتقال تصویر از طریق P2P دستگاه‏های Raster

افزایش دهنده طول کابل شبکه چیست؟

آموزش ریختن فیلم دوربین مداربسته روی فلش

آموزش انتقال تصویر دوربین مداربسته روی موبایل

اصطلاحات دوربین مدار بسته

آموزش تنظیمات ضبط دستگاه DVR و NVR

آموزش اتصال دوربین مداربسته به کامپیوتر

انتخاب یک DVR دی وی آر مناسب برای سیستم مداربسته

 

دوربینهای مداربسته و کنترل تصویری dvr دی وی آر

کواد Quad چیست ؟

چه هارد دیسکی برای DVR مناسب است؟

تنظیم منوی دستگاه دی وی ار ( هایک ویژن )

منبع تغذیه (آداپتور) سیستم مداربسته چیست؟

Motion Detector یا حسگر حرکتی در دوربین مدار بسته

اطلاعات کامل در مورد آیفون تصویری کوماکس کره و کامکث چین

دستگاه دی وی آر DVR و NVR چیست

آشنایی با مفهوم Bitrate در دوربین مداربسته و DVR

معرفی هارد وسترن بنفش و تفاوت آن با هارد های دیگر

تفاوت سنسور CCD و CMOS

دوربین های مداربسته تحت شبکه (مختصر)

آموزش نصب دوربین مداربسته شبکه (ip) مختصر

آشنایی با لنز دوربین های مداربسته

برند های معروف سیستم های حفاظتی

لیست برندهای دوربین مداربسته چینی

برند های معروف سیستم های حفاظتی

دوربین های مدار بسته cctv و کارایی های آن و اصطلاحات

نورافکن (پروژکتور) مادون قرمز چیست؟

لوله فلکسی چیست؟

انواع دوربین های مداربسته مخفی

SATA چیست

آی سی فلش

فناوری Onvif دوربین مداربسته چیست و چه کاربردی دارد؟

کابل شبکه | آشنایی با انواع و روش سوکت زدن

شغل برقکاری یا سیستم های حفاظتی را از کجا شروع کنیم ؟

 

مزایای نصب دوربین مداربسته


اهمیت استفاده از دوربین مدار بسته به اندازه ای است که در طول دو دهه گذشته این سوال در ذهن بسیاری از کاربران
 
سیستمهای نظارت تصویریبوجودآمده است که چگونه تا پیش از این از این سیستم استفاده نمی کردند!
 
علاوه بر آن در هنگام وقوع جرم و یافتن مجرمین وجود یک سیستم نظارت تصویری مناسب که بطور اصولی طراحی شده
 
باشد مزایای بسیاری را برای محافظت از دارایی ها، داشتن مکانی امن و مدیریت موثر منزل یا محل کار خواهد داشت.
 
در زیر ۱۱ مورد از ویژگی های دوربین مدار بسته که توجیه سرمایه گذاری برای نصب این سیستم را به همراه دارد را
 
بررسی می کنیم:
 
۱- ایجاد ترس در افراد مجرم
 
یکی از مهمترین مزایای دوربین مدار بسته ترساندن مجرمین از انجام جرم است. دوربین مدار بسته هایی که در محل
 
های مناسب نصب شده باشند، مجرم احتمالی را بر آن می دارد تا از انجام جرم دست بردارد و محل دیگری که ضریب امنیتی
 
پایین تری دارد را برای انجام جرم انتخاب نماید.
 
۲- جلوگیری از سرقت و امکان ردیابی مجرمان
 
طبق مطالعات انجام شده در صنایع کوچک، این مشاغل بطور میانگین سالانه ۵۰ هزار دلار متضرر می شوند، و با توجه به
 
شرایط حاضر اقتصادی که در آن امکان جابجایی محصولات به سرقت رفته به آسانی ممکن است، احتمال خطر سرقت های
 
درونی و بیرونی به سرعت در حال افزایش است. ثابت شده است که یک سیستم دوربین مدار بسته به راحتی این آمار
 
را به نصف کاهش می دهد.
 
۳- افزایش بهره وری نیروی کار
 
بهره وری نیروی کار بزرگترین دغدغه ای است که امروزه تجارت و صنعت با آن مواجه است. سیستم های نظارت تصویری
 
کمک می کنند تا حتی در هنگامی که شما (بعنوان مدیر مجموعه) در محل حضور ندارید، افراد بهترین رفتار کاری را از خود
 
نشان دهند و همچنین به مدیران این امکان را می دهد تا عادات و رفتار های کاری را بصورت دوره ای و در زمانهای معین
 
مشاهده و بررسی کنند.
 
۴- کاهش مسئولیت و بدهی شرکت
 
بسیاری از مجرمین به دنبال کسب سود از طریق ایجاد ادعاهای دروغین علیه شرکت ها می باشند. بدون داشتن شواهد
 
برای دفاع از خود مسئولین این شرکت ها ممکن است گاها محکوم به پرداخت هزینه های گزافی شوند. دوربین مدار بسته
 
راهی موثر برای جلوگیری از این وقایع به شمار رفته و علیه چنین ادعاهایی مفید خواهد بود. (به یاد داشته باشید که بسیاری
 
از دادخواست ها توسط کارکنانی به اثبات می رسند که رویدادی را در خارج از محدوده نظارت تصویری شما گزارش می کنند.
 
توصیه می شود که علاوه بر دوربین مدار بسته هایی که بصورت آشکار نصب می شوند، دوربین مدار بسته هایی
 
نیز بصورت ناپیدا و مخفی از دید افراد نصب شود تا افراد مکان امنی را برای تجمعات و یا انجام جرم پیدا نکنند و در هر نقطه
 
قابل رویت باشند.)
 
۵- محافظت از اطلاعات
 
رقبای شما همواره حاضرند هزینه های بالایی را برای اشراف وآگاهی از اسرار شرکت شما بپردازند. دوربین هایی که با
 
استراتژی دقیق نصب شده باشند از دسترسی آنها و همچنین قصد آنها برای سرقت اطلاعات شما جلوگیری می کنند.
 
۶- مدیریت از راه دور
 
بسیاری از سیستم های امنیتی تصویری مجهز به نرم افزار هایی هستند که قادرند تاسیسات و اماکن متعددی را از یک
 
نقطه رؤیت کنند. چنین قابلیتی هزینه تجهیزات و و هزینه های اضافی مدیریتی شما را بطور قابل ملاحظه ای کاهش داده
 
و به مدیران این امکان را می دهد تا علی رغم درگیری های زمانی و مکانی بر کل محیط کار خود نظارت نمایند.
 
۷- شناسایی بهتر مشتریان
 
بسیاری از مشاغل کوچک از سیستم نظارت تصویری خود بمنظور مطالعه عادات مشتری هایشان، بهینه سازی مسیر
 
های تردد در فروشگاه، تغییر مکان مناسب محصولات و اطمینان از عادات مثبت مشتری استفاده می کنند.
 
(کارکنان موثر تر+فروش افزایش یافته+رضایت بیشتر مشتریان=یک مدیر موفق)
۸- ساده سازی عملیات
 
نظارت تصویری معمولاً در کارخانجات، اماکن تولیدی و اجرایی جهت مشاهده و نظارت تجهیزات و شناسایی سریع مشکلات
 
که ممکن است تأخیرات یا دشواریهایی را برای روند تولید بهمراه داشته باشد، به کار می رود.همچنین بعنوان چشم بیداری
 
برای ایجاد تأثیر مثبت در روند تولید و حصول اطمینان از تجهیز مناسب عوامل تولید در محیط کار به کار می رود.
 
۹- معتبر ساختن آلارم ها
 
صاحبان مشاغل و مدیران تمایل ندارند تا چندین ساعت از استراحت خود را وقف پاسخگویی به آلارم های اشتباهی که در
 
محیط کار بوجود آمده بنمایند. بوسیله یک سیستم ویدئویی شبکه ای، معتبر سازی چنین آلارم هایی تنها یک کلیک موس
 
است و آنگاه می توان به استراحت، تفریح و یا مسافرت پرداخت!
 
۱۰- آرامش خاطر
 
مدیران مشاغل و صاحبان منازل در نهایت هر امر به دنبال آرامش خاطری هستند که در نتیجه محافظت از دارایی هایشان و
 
تأمین محیط امن و مطمئن برای کارکنان، دوستان و خانواده شان به دست می آید. و اینکه در هنگام وقوع حوادث احتمالی
 
قادر باشند تا فرد یا افراد متخلف و مقصر را به مراجع قضایی معرفی کنند. تحقق این امر تنها توسط یک سیستم نظارت تصویری
 
میسر خواهد شد.
 
۱۱- ایجاد پرستیژ و کلاس کاری
 
نصب یک سیستم دوربین مدار بسته در محل کار و منزل شما چیزی است که مایه مباهات شما خواهد بود و وجهه شما را
 
نزد دوستان، خانواده، کارکنان و مشتریانتان تغییر خواهد داد. انها نیز همانند شما از توانایی شما برای نظارت منزل یا محل
 
کارتان از راه دور که از سراسر جهان نیز قابل دسترسی است، متحیر خواهند شد!
 
 
 
 

مزایای نصب دوربین مداربسته

فرق بین 480p و 720p و 1080p چیست؟

انتقال تصویر دوربین مداربسته روی موبایل – بخش اول

انتقال تصویر دوربین مداربسته روی موبایل – بخش دوم

انتقال تصویر دوربین مداربسته روی موبایل – بخش سوم

اشتباه رایج در طراحی و خرید سیستم دوربین مداربسته

5 باور غلط در مورد دوربین مداربسته

دوربین مداربسته حرارتی چیست؟

اطلاعاتی کامل درباره دوربین های مداربسته

روش کلاه برداری دوربین مدار بسته

مقایسه فناوری‌های AHD و HDCVI و HDTVI و HDSDI و IP و آنالوگ

سوالات در مورد دوربین مدار بسته و خرابی ها

برخی سوالات درباره دوربین مدار بسته

نرخ فریم چیست

تکنولوژی(BLC) در دوربین های مداربسته

دوربین مداربسته (عمومی)

کابل کواکسیال (RG 59) چیست و چه مزیت هایی دارد

چرا نباید از هاردهای کامپیوتری جهت سیستمهای نظارت تلویزیونی استفاده کرد؟

تعرفه نصب بستر دوربین مداربسته و شبکه

HDMI چیست؟

انواع کابل شبکه و کواکسیال

تنظیمات منو دستگاه DVR دوربین مداربسته

دوربین مداربسته AHD مقایسه کیفیت و ساختار

فرق بین دوربین مداربسته AHD با HD-CVI و HD-TVI و HD-SDI و آنالوگ

مقایسه­ی VBR و CBR

مزایا و معایب دوربین های مداربسته بی سیم

مناسب ترین مکان برای نصب دوربین

نیاز نصب دوربین مداربسته در مدارس

نصب دوربین مداربسته امنیتی در مدارس

انتقال تصویر از طریق P2P دستگاه‏های Raster

افزایش دهنده طول کابل شبکه چیست؟

آموزش ریختن فیلم دوربین مداربسته روی فلش

آموزش انتقال تصویر دوربین مداربسته روی موبایل

اصطلاحات دوربین مدار بسته

آموزش تنظیمات ضبط دستگاه DVR و NVR

آموزش اتصال دوربین مداربسته به کامپیوتر

انتخاب یک DVR دی وی آر مناسب برای سیستم مداربسته

 

دوربینهای مداربسته و کنترل تصویری dvr دی وی آر

کواد Quad چیست ؟

چه هارد دیسکی برای DVR مناسب است؟

تنظیم منوی دستگاه دی وی ار ( هایک ویژن )

منبع تغذیه (آداپتور) سیستم مداربسته چیست؟

Motion Detector یا حسگر حرکتی در دوربین مدار بسته

اطلاعات کامل در مورد آیفون تصویری کوماکس کره و کامکث چین

دستگاه دی وی آر DVR و NVR چیست

آشنایی با مفهوم Bitrate در دوربین مداربسته و DVR

معرفی هارد وسترن بنفش و تفاوت آن با هارد های دیگر

تفاوت سنسور CCD و CMOS

دوربین های مداربسته تحت شبکه (مختصر)

آموزش نصب دوربین مداربسته شبکه (ip) مختصر

آشنایی با لنز دوربین های مداربسته

برند های معروف سیستم های حفاظتی

لیست برندهای دوربین مداربسته چینی

برند های معروف سیستم های حفاظتی

دوربین های مدار بسته cctv و کارایی های آن و اصطلاحات

نورافکن (پروژکتور) مادون قرمز چیست؟

لوله فلکسی چیست؟

انواع دوربین های مداربسته مخفی

SATA چیست

آی سی فلش

فناوری Onvif دوربین مداربسته چیست و چه کاربردی دارد؟

کابل شبکه | آشنایی با انواع و روش سوکت زدن

شغل برقکاری یا سیستم های حفاظتی را از کجا شروع کنیم ؟

قیمت برق کشی


 

1-اجرای کامل یک شعله شامل خط کشی،لوله کشی با خرطومی نسوز،سیم کشی و نصب کلید یا پریز و نصب سرپیچ و لامپ،تفکیک اجرت: الف-خط کشی مسیر لوله برق 10 درصد کل اجرت ب-لوله کشی لوله خرطومی و نصب قوطی کلید و پریز 35 درصد کل اجرت ج-سیم کشی و اتصال در تقسیم 30 درصد کل اجرت د-نصب کلید و سرپیچ و لامپ یا پریز 25 درصد کل اجرت.

(12/750تومان)

 


 

2-اجرای خط بندی با نصب فیوز اول هر مدار (جهت هر خط)=

(11/650تومان)

 


 

3-لوله کشی با لوله پلیکا 1/2 جهت عملیات برقی بصورت توکار با خم کاری (سقف،بدنه،کف) هر متر طول=(۱/400تومان).

 


 

4-لوله کشی مانند ردیف 3 با نصب زانو هر متر طول=(1/050تومان).

 


 

5-لوله کشی با لوله پلیکا از 1 اینچ تا 2 اینچ با زانو جهت عملیات برقی هر متر طول=(2/100 تومان).

 


 

6-لوله کشی با لوله فولادی از سایز 11 تا 16 تا ارتفاع 6 متر بصورت روکار هر متر طول= (8/500تومان).

 


 

7-سیم کشی داخل لوله یا کانال پلاستیکی از سیم 1/5 میلیمترمربع الی 4 میلیمترمربع هر متر طول=(750تومان).

 


 

8-سیم کشی داخل لوله یا کانال پلاستیکی از سیم 6 میلیمترمربع الی 16 میلیمترمربع هر متر طول=(1/200تومان).

 


 

9-نصب طوق جهت چراغهای توکار (سیلندری و هالوژن) هر دونه= (5/500تومان)

 


 

10-لوله کشی با لوله فولادی نمره 11 تا 16 تا ارتفاع 3 متر بصورت روکار هر متر طول=

(7/000تومان).

 


 

11-نصب قوطی کلید و پریز و جعبه تقسیم معمولی هر عدد=

(1/500تومان).

 


 

12-نصب قوطی کلید و پریز (مدلmk و کنافی) و جعبه تقسیم فلزی هر عدد= (2/000 تومان).

 


 

13-نصب کلید و پریز و سرهم بندی هر عدد= (4/000تومان).

 


 

14-نصب سرپیچ آویز هر عدد= (1/500تومان).

 


 

15-نصب کلید و پریز روکار صنعتی یا معمولی هر عدد=

(7/000تومان).

 


 

16-نصب انواع چراغهای سقفی و معمولی،دیواری،حمامی،مهتابی تک لامپ (مونتاژ شده) هر عدد= (9/350تومان).

 


 

17-نصب انواع لوستر تا سه شاخه بدون نصب قلاب (مونتاژ شده) هر عدد= (10/950تومان)

 


 

18-نصب انواع لوستر از 4 شاخه به بالا در ارتفاع حداکثر 4 متر بدون نصب قلاب (مونتاژ شده) هر شاخه= (3/000تومان به قیمت ردیف 17 اضافه میگردد).

 


 

19-نصب انواع قلاب هر عدد= (6/800تومان)

 


 

20-نصب دربازکن یک طبقه با یک گوشی= (68/000تومان)

 


 

21-نصب هر گوشی اضافه مربوط به ردیف 20= (22/000تومان)

 


 

22-نصب دربازکن یک طبقه تصویری با یک گوشی=

(87/650تومان)

 


 

23-نصب هر گوشی اضافه مربوط به ردیف 22= (29/000تومان)

 


 

24-نصب پایه چراغهای پارکی،چمنی،لاک پشتی تا ارتفاع 4 متر= (30/200تومان)

 


 

25-نصب چراغهای پارکی،چمنی معمولی= (17000تومان)

 


 

26-نصب انواع مهتابی با دو لامپ(مونتاژ شده)= (13/650تومان)

 


 

27-نصب چراغهای خیابانی،صنعتی و متال تا 400 وات در ارتفاع حداکثر 6 متر هر عدد=

(44/000تومان).

 


 

28-نصب انواع پنکه های سقفی با نصب قلاب مربوطه بدون عملیات جوشکاری هر عدد=

(54/350تومان).

 


 

29-نصب و راه اندازی سیستم برق کولر آبی= (27/500تومان)

 


 

30-نصب هواکش تک فاز بدون بریدن جای هواکش(در ابعاد متعارف) هر عدد=

(18/500تومان).

 


 

31-نصب هواکش سه فاز بدون بریدن جای هواکش(در ابعاد متعارف) هر عدد=

(29/000تومان).

 


 

32-نصب کانال پلاستیکی از سایز 2 سانتیمتر الی 3/5 سانتیمتر هر متر طول=

(2/300تومان).

 


 

33-نصب کانال پلاستیکی از سایز 5/5 سانتیمتر الی 9 سانتیمتر هر متر طول=

(3/500تومان).

 


 

34-کابل کشی کابل آنتن تلویزیون،کابلهای زوجی تا 6 زوج داخل لوله یا کانال پلاستیکی هر متر طول= (1/500تومان).

 


 

35-کابل کشی کابل 2*1/5 الی 5*4 بصورت زیرزمین یا داخل لوله یا نصب روی سینی کابل هر متر طول= (2/100تومان).

 


 

36-کابل کشی کابل 3*1/5 الی 5*4 روکار با نصب بست کابل در ارتفاع حداکثر 3 متر هر متر طول= (3/500تومان).

 


 

37-کابل کشی کابل 3*6 الی 4*16 بصورت زیرزمین یا داخل لوله یا نصب روی سینی کابل هر متر طول= (4/600تومان).

 


 

38-کابل کشی کابل 3*6 الی 4*16 روکار با نصب بست کابل در ارتفاع 3 متر هر متر طول=

(7/200تومان).

 


 

39-نصب سینی کابل به عرض 10 سانتیمتر الی 30 سانتیمتر با نصب پایه نگهدارنده بدون عملیات جوشکاری هر متر طول=

(13/550تومان).

 


 

40-نصب سینی کابل با عرض 40 سانتیمتر الی 60 سانتیمتر با نصب پایه نگهدارنده بدون عملیات جوشکاری هر متر طول=

(16/500تومان).

 


 

41-کابل کشی کابل 3*25+16 الی 3*50 داخل کانال زمینی هر متر طول=

(8/500تومان).

 


 

42-نصب دتکتور نوری و دودی جهت اعلام حریق=

(14/650تومان).

 


 

43-کابل کشی کابل 30 زوج الی 50 زوج داخل لوله یا کانال پلاستیکی هر متر طول=

(2/500تومان).

 


 

44-کابل کشی کابل 8 زوج الی 20 زوج داخل لوله یا کانال پلاستیکی هر متر طول=

(2/000تومان).

 


 

45-اجرای سیستم اتصال زمین شامل نصب صحفه یا میله گراند داخل چاه مربوطه و اضافه نمودن زغال و نمک و اتصال سیم مسی تالبه چاه= (110/000تومان).

 


 

46-سیم کشی سیم اتصال زمین از چاه ارت تا تابلو مشاعات کابل بدون روکش 16 سانتیمتر 25 سانتیمتر هر متر طول=

(1/600تومان).

 


 

47-نصب جعبه کنتور با هم بندی سر کابلهای مربوطه جهت هر کنتور تک فاز=(25/000تومان).

 


 

48-نصب تابلو توزیع برق جهت فیدرهای خروجی مشاعات ساختمانهای تا سه طبقه=

(97/500تومان).

 


 

49-هر واحد اضافه جهت فیدرهای خروجی مشاعات ردیف 48=

(20/000تومان)


 

50-نصب جعبه تقسیم روکار با ابعاد 10*10 الی 20*30=

(12/500تومان).


 

51-نصب آنتن مرکزی با یک خروجی= (66/000تومان).


 

52-نصب هر خروجی اضافه مربوط به ردیف (51)=

(7/000تومان).


 

53-نصب قاب مهتابی توکار 2*40 الی 4*40=(25/000تومان).


 

54-نصب تایمر راه پله،فتوسل و چشمی= (28/000تومان).


 

55-نصب تایمر راه پله،فتوسل و به اضافه کنتاکتور با جعبه مربوطه=(85/500تومان).


 

56-نصب انواع بلندگو با قاب مربوطه= (22/000تومان).


 

57-سوراخ کردن سقف بتنی جهت عبور لوله هر سوراخ=

(12/500تومان)


 

58-اجرت نصب چراغهای متال توکار و روکار بصورت کامل=

(17/000تومان)


 

59-نصب تابلو تقسیم بندی تلفن (هر زوج با لحیم کاری و ترمینال بندی)=

(10/500تومان)


 

60-نصب انواع هالوژن،سیلندری و زنگ= (6/000تومان).


 

61-هزینه نصب و راه اندازی جک دربهای برقی به همراه سیستم کنترل= (281/000تومان).


 

●تذکرات مهم:


 

1-این فهرست بهاء به عنوان مبنای قیمت گذاری مورد توافق شورای برقکاران می باشد با توجه ب شرایط و برابر توافق طرفین و قرارداد فی ما بین قابل افزایش و کاهش می باشد.


 

2-تنظیم قرارداد فی ما بین کارفرما و پیمانکار (برقکار) الزامی می باشد.


 

3-کارفرما موظف است هنگام تنظیم قرارداد مبلغ 20 درصد به عنوان پیش پرداخت و در طول اجرای قرارداد نسبت به پیشرفت کار و 10 درصد مبلغ کل قرارداد به عنوان حسن انجام کار پس از تحویل به پیمانکار پرداخت نماید.


 

4-کلیه کارهای تعمیراتی،مراجعه جهت عیب یابی،کارهای دکوری و زیر 50 مترمربع بصورت توافقی می باشد.

5-طرح،بازدید،مشاوره و تعمیرات با توافق طرفین انجام میگردد.


 

6-تهیه نصب داربست،بالابر،کلیه عملیات بنایی (خط زنی مسیر برق) و جوشکاری بعهده کارفرما می باشد.


 

7-تهیه و حمل قطعات و لوازم مورد نیاز به عهده کارفرما می باشد. ودر صورتیکه به درخواست کارفرما از طریق پیمانکار انجام پذیرد با توافق طرفین درصد کارمزد مشخص می شود.


 

8-کلیه مواردی که در این فهرست بهاء مشخص نشده بصورت فی ما بین کارفرما و پیمانکار قیمت گذاری می گردد.


 

9-کلیه عملیات رعایت اصول فنی،ایمنی و استاندارد الزامی است.

 

تذکر : قیمت ها برای شهر تهران میباشد و در شهرستان ها 10 تا 20 درصد کمتر میباشد

 

باتشکر از (محمدرضا جعفریان)

قیمت برق کشی
انتشار : ۱۲ دی ۱۳۹۵

برچسب های مهم

قوانین نظام مهندسی


نظارت عالیه مهندسی برق

قوانین نظارت عالیه و نظارتی برق ساختمان

۱- پریز برق در حمام ودستشویی نباشد. از سینک ظرفسویی هم حداقل ۷۰ سانت از شیر و ۳۰ سانت از لبه سینک فاصله داشته باشد

۲- چاه ارت توسط شرکتهای دارای تاییدیه اجرا شود ، مقاومت چاه ۲ اهم و برای چاه ارت کارتکس چاه ( کارتکس شرکت مجری چاه ) اخذ شود .

۳- رعایت حریم شبکه های توزیع برق از ساختمان برای ولتاژ v380-220 برابر ۱٫۵ متر می باشد و حریم ۲۰ کیلو ولت ۳ متر می باشد.

۴- حتی المقدور از برقکاران مجاز که دارای گواهینامه انجام کار از سازمان فنی و حرفه ای می باشند استفاده گردد .

۵- استفاده از کلید حفاظت جان ( RCD / RCCB ) با جریان نشتی حداکثر mA 30 الزامی است .

۶- کف تابلو فیوز از کف تمام شده باید ۱۷۰ سانتیمتر فاصله داشته باشد و از لوله آب و گاز ۱۵۰ سانتیمتر فاصله داشته باشد .

۷- در تابلو برق سیم های نول توسط ترمینال پیچی به هم متصل شوند و از به هم تابیدن سیمها و نوارچسب کاری کردن آنها خودداری گردد .

۸- در تابلو برق جهت اتصال سیم های ارت از شینه ارت استفاده شود .

۹- در همه لوله های برق، سیم کشی سه سیمه باشد مگر اعلام حریق دو سیمه که البته برخی اعلام حریق ها هم سه سیمه هستند، کلیه پریزها با سیم سه در دو ونیم میلی متر مربع ۲٫۵*۳ و روشنایی ساختمان با سیم سه در یک و نیم میلی متر مربع ۱٫۵*۳انجام شود .

۱۰- حداقل فاصله نصب پریزها از کف تمام شده سانتی متر۳۰ و فاصله کلید ها از کف تمام شده ۱۱۰ سانتی متر باشد. بجز آشپزخانه و پارکینگ و پشت بام که باید ارتفاع تمام شده۱۱۰ سانتی متر باشد و پریزها در پارکینگ و پشت بام باید IP44 باشند یعنی درپوش داشته باشند برای برف و باران.

۱۱- فاصله کلید از ((چهارچوب در)) می تواند بین ۱۰ تا ۳۰ سانتی متر انتخاب گردد ولی هر فاصله ای انتخاب شد باید در کل ساختمان همان فاصله اجرا شود و کلید و پریز سمت لولای در نصب نشود

۱۲- حداقل ارتفاع نصب پریز از کف تمام شده در آشپزخانه و پارکینگ و فضای مرطوب cm110 باشد و فاصله پریز از مرز بیرونی سینک ظرفشویی ۶۰ سانتی متر باشد در روشویی که پریز ریش تراش وجود دارد هم این فاصله رعایت شود.

۱۳- ارتفاع نصب کلید فن cm120 از کف تمام شده باشد .

۱۴- فاصله کلید و پریز از شیر گاز حداقل ۵۰ سانتیمتر باشد به شرط اینکه پریز در بالای شیرگاز نصب شود چنانچه پریز سمت چپ یا راست یا زیر شیرگاز نصب شده باشد رعایت فاصله حداقل۱۰ سانتی متر کافیست .

۱۵- نصب فن در حمام ممنوع است مگر IP44 باشد که در بازار موجود نیست، اگر هم باشد باید ۶۰ سانتی متر حداقل با خروجی آب دوش فاصله داشته باشد.

۱۶- کلید و فیوز سر راه فاز قرار گیرد .

۱۷- زیر هر پیچ حداکثر فقط باید ۲ سیم بسته شود .

۱۸- چراغ نصب شده در حمام باید IP44 باشد که این چراغ ها کم هستند و اگر چراغ معمولی می گذارند زیر حباب محافظ آن واشر نسوز گذاشته شود که آب بندی شود. و از دوش حداکثر فاصله را داشته باشد(بهتر است ۱٫۵ متر فاصله داشته باشد) .

۱۹- بهتر است تمام اتصالات سرسیم داشته باشد یا بصورت سئوالی بسته شود .

۲۰- حداکثر می توان ۱۲ پریز از یک فیوز انشعاب گرفت .

۲۱- فاز باید به سمت راست پریز داده شود یعنی هنگامی که مقابل پریز می ایستیم روزنه سمت راست فاز باشد.

۲۲- فاز باید به کنتاکت کف سرپیچ لامپ داده شود و به کنتاکت بدنه سرپیچ لامپ نول متصل شود.

۲۳- حداقل فیوز روشنایی آمپر ۱۰ و فیوز پریزها آمپر ۱۶ باشد .

۲۴- کابل اصلی برق رسانی واحد ها طبق نقشه سه در شش mm2 6×۳ مفتولی باشد و سیم های جعبه فیوز حتما سرسیم داشته باشند و سیم جمپر در جعبه فیوز مساوی با سیم ورودی جعبه فیوز باشد که معمولا سایز ۶ میلی متر مربع یا ۴ می باشد.

۲۵- سیم کولر آبی سه در دو و نیم میلی متر مربع ۲٫۵*۳ باشد و سیم کولر گازی حداقل سه در چهار میلی متر مربع ۴*۳باشد.

۲۶- سیم از کنتور تا جعبه فیوز و سیم کولر بهتر است مفتولی باشد .

۲۷- از بدنه اجسام نباید به عنوان سیم ارت استفاده کرد .

۲۸- بارهای خاص و پرمصرف، فیوز جداگانه داشته باشد . ( کولر ، تردمیل tread millو پمپ و پکیج آبگرمکن… )

۲۹- برای مکان مرطوب از ترانس ایزوله استفاده می شود یا ولتاژ زیر۵۰ ولت.(معمولا۱۲ ولت)

۳۰- در صورت استفاده از وان در حمام ، وجود کلید حفاظت جان ( RCD / RCCB ) علاوه بر کلید حفاظت جان اصلی، بصورت جداگانه برای آن الزامیست .

۳۱- هم بندی اصلی و اضافی به منظور هم ولتاژ کردن تجهیزات برقی انجام شود (همه وسایل فلزی همبندی شوند با شاسی ساختمان).

۳۲- حداقل قطر سیم تلفن و درب بازکن میلی متر ۰٫۶ است و بهتر است از نوع شیلد دار باشد.

۳۳ -عبور لوله برق از کف حمام و آشپزخانه و دستشویی و مکان های مرطوب و دارای آب ریزش ممنوع است .

۳۴- مسیر لوله برق از روی دیوارها بصورت مورب ممنوع است (ممکن است در آینده روی آن میخ کوبیده شود)

۳۵- همه پریزها ارت دار باشد .

۳۶- ارتفاع مجاز نصب
کلید اعلام حریق بین ۱۰۷ تا ۱۳۷ سانتی متر می باشد که در ایران بین ۱۱۰ تا ۱۴۰ مجاز است .

۳۷- فاصله کلیدهای اعلام حریق بین ۱۵ تا ۳۰ متر قابل انتخاب می باشد(بر اساس ریسک محل).

۳۸- فاصله شستی اعلام حریق از درب اصلی بین ۱۵ تا ۱۵۰ سانتی متر قابل انتخاب است .

۳۹- اگر عرض درب از ۱۲ متر بیشتر باشد(مثل درب انبار) در سمت چپ و راست درب باید یک شستی جداگانه گذاشت .

۴۰- ارتفاع نصب آژیر اعلام حریق بین ۲ تا ۲٫۴ متر قابل انتخاب است .

۴۱- اگر سیم روکار کشیده شده باید داخل conduit باشد (لوله با مقطع گرد فولادی یا پلاستیک فشرده و مستحکم ضد آتش).

۴۲- ماکزیمم فاصله مجاز دتکتورهای دودی از یکدیگر ۱۰ متر و دتکتورهای حرارتی از یکدیگر ۷ متر می باشد .

۴۳- سطح مقطع سیم اعلام حریق۱٫۵ میلی متر مربع می باشد . اگر فاصله دتکتورها از تابلو خیلی دور است سیم ۲٫۵ میلی متر مربع استفاده شود(در هتل ها) .

۴۴- سیم اعلام حریق لوله کشی مجزا می خواهد و ضرورتی ندارد این لوله ها فلزی باشد .

۴۵- حداقل فاصله مجاز دتکتور تا دیوار ۱۰ سانتی متر می باشد ولی توصیه جدی شده که از ۵۰ سانتی متر کمتر نشود

۴۶- دتکتور اعلام حریق باید آخرین وسیله ای الکتریکی ای باشد که نصب می شود چون رنگ کاری دیوار و سقف یا گردو غبار نجاری آنها را خراب می کند.

۴۷- تمامی طبقات آژیر داشته باشد یا حداقل هر دو طبقه آژیر داشته باشد.(در اعلام حریق به فرد خواب باید حداقل۷۵ دسی بل شدت صدا برسد و اگر تعداد درب ها از راهرو بین واحدها تا اتاق خواب زیاد است باید در اتاق خواب آژیر جداگانه یا دتکتور آژیر سرخود نصب شود)

۴۸- فلاشر Flasher یا اندیکاتور Indicator بالای هر واحد باشد تا محل آتش سوزی سریعتر مشخص گردد .

۴۹- در آشپزخانه دتکتور حرارتی ثابت HD و گازیGD استفاده گردد و در پارکینگ دتکتور نرخ افزایش حرارت ROR:Rate Of Rise( دتکتور آشپزخانه و پارکینگ حرارتی و اتاق ها دودی باشد)دتکتور حرارتی وسط سقف نصب شود و دتکتور گازی ۳۰ سانتی متر پایین تر از سقف روی اجاق گاز نصب شود.

۵۰- اگر دتکتور دودی نصب می شود باید از اجاق گاز m6 فاصله داشته باشد .

۵۱- به فاصله ۱٫۵ متر از درب هر آسانسور باید دتکتور گذاشت .

۵۲- فاصله دتکتور از اسپرینکلر یا آب پاش سقف ۶۰ سانتیمتر می باشد .

۵۳- بالای هر اتومبیل باید یک آب پاش موجود باشد .

۵۴- برای مهمانسراها دتکتور آژیر سرخود باید گذاشت .

۵۵- ساختمان از ۲۱ متر به بالا نصب صاعقه گیر اجباریست ، ۶ طبقه به بالا.

۵۶- از کابل۵۰ یا بهتر است mm2 70 جهت ارت صاعقه گیر استفاده شود و بهتر است ۲ مسیر کشیده شود ( یکی برای بای پس )

۵۷- هر ۴۵ متر ارتفاع یک رینگ دور ساختمان کشیده شود که اگر صاعقه به بدنه ساختمان زد به رینگ و هادی های نزولی متصل به رینگ هدایت شود.

۵۸- نصب چراغ آلارم برای ساختمانهای ۸ طبقه و بالاتر الزامیست یا ۲۸ متر ارتفاع و بیشتر.

۵۹- استفاده از چاه آسانسور جهت عبور تاسیسات برقی به استثناء کابل آسانسور ممنوع است .

۶۰- کابل تغذیه آسانسور پنج در ده mm2 10×۵ یا پنج در شانزده mm2 16×۵ باشد .

۶۱- درموارد خاص برق اضطراری پیش بینی گردد که مجهز به سیستم change over باشد .

۶۲- تابلو برق سیستم آنتن مرکزی داخل خرپشته باشد ( در فضای آزاد نباشد )

۶۳- سیم های سیار کارگاهی باید حتما کابل(با روکش مضاعف) باشد و با ارتفاع ۲٫۵ متر از کف رد شوند و در محل رفت و آمد و آسیب قرار نگیرند و این نکته در مرحله ابتدای کار باید توسط صاحب کار یا ناظر مقیم یا سرپرست کارگاه به همه کاربران وسایل برقی مانند نجار و جوشکار و بالابر تذکر داده شود.

۶۴- کلید و پریز فضای آزاد مثل پشت بام و حیاط باید از نوع IP44 باشد یعنی درپوش داشته باشد که برف و باران برای آنها خطرساز نباشد

۶۵- لوله کشی سیستم های روشنایی و پریزهای برق با لوله های P.V.C سخت نمره ۱۳٫۵ Pg برای چهار سیم و با نمره ی pg 16 برای شش سیم انجام شود .

۶۶- لوله کشی سیستم های پریز برق و تلفن می تواند از کف انجام گیرد ولی باید سریعا به تایید دستگاه نظارتی رسانیده و روی آنرا با ملات ماسه سیمان ماهیچه کشی کرد.

۶۷- لوله کشی هایی که در سقف کاذب انجام می شود ترجیحاً از مسیرهای مشخص و مشترک و با بست و ساپورت مناسب انجام گردد که هنگام پیچ کردن یا میخ کوبیدن در سقف مسیر مشخص باشد.

۶۸- استفاده از لوله های خرطومی پلاستیکی از سال۸۹ ممنوع شده چون بسیار کم استقامت هستند مخصوصا بعد از گذشت چند سال به شدت شکننده می شوند و عبور فنر از آن باعث شکسته شدن آن می شود.

۶۹- ارتفاع نصب پریزهای برق و تلفن در فضای اداری و اتاق ها ۳۰ سانتیمتر از کف تمام شده و در فضاهای مرطوب (آبدارخانه – سرویس های بهداشتی – موتورخانه و . . . ) ۱۲۰-۱۱۰ سانتیمتر از کف تمام شده می باشد .

قوانین نظام مهندسی
انتشار : ۱۲ دی ۱۳۹۵

برچسب های مهم

پکیج 2 دوربین اچ دی 250000تومانی


فروش ویژه دوربین های مدار بسته قم

یک عدد دستگاه ای اچ دی

2 عدد دوربین دید در شب اچ دی

20 متر کابل تصویر

20 متر کابل برق

دو عدد اداپتور

 

فقط با قیمت 250 هزارتومان

 

فروش فقط در استان قم صورت میگیرد

در صورت تمایل نصب نیز با حداقل قیمت صورت میگیرد

تعداد محدود میباشد

 

در صورت تمایل دیگر محصولات و پکیج های حرفه ای مارا نیز دنبال کنید

شماره های تماس :

595 696 09120

7077 852 0919

 

لیرز  1. لیزر

    
   پرتوهای لیزر در مه، منعکس شده در شیشه جلوی خودرو

   واژه لیزر (به انگلیسی: Laser) به معنی «تقویت نور به روش گسیل القایی تابش» است.

   لیزر ابزاری است که نور را به صورت پرتوهای موازی بسیار باریکی که طول موج مشخصی دارند ساطع می‌کنند. این دستگاه از ماده‌ای جمع‌کننده یا فعال کنده نور تشکیل شده که درون محفظه تشدید نور قرار دارد. این ماده پرتو نور را که به وسیله یک منبع انرزی بیرونی (از نوع الکتریسیته یا نور) به وجود آمده، تقویت می‌کند.

   نخستین بار طرح اولیه لیزر (میزر) را انیشتین داد. کار لیزر به این گونه‌است که با تابش یک فوتون به یک ذره (اتم یا مولکول یا یون) برانگیخته، یک فوتون دیگر نیز آزاد می‌شود که این دو فوتون با هم، هم فرکانس هستند. با ادامه این روند شمار فوتون‌ها افزایش می‌یابد که می‌توانند باریکه‌ای از فوتون‌ها را به وجود بیاورند.

   لیزر از نظر ماهیت هیچ تفاوتی با نور عادی ندارد و خواص فیزیکی لیزر، آن را از نورهای ایجاد شده از دیگر منابع متمایز می‌سازد. از نخستین روزهای تکنولوژی لیزر، به خواص ویژه آن پی برده شد که خود این خواص بستری عظیم برای کاربردهای وسیع این پدیده در علوم گوناگون به ویژه صنعت و پزشکی ایجاد کرده‌است. پیشرفت دانش بدون تکنولوژی لیزر امکان‌پذیر نیست.

   شاید مهم‌ترین بخش فیزیک اتمی، بحث فیزیک لیزر باشد. با دادن انرژی به الکترون‌های یک اتم می‌توان آن‌ها را به مدارهای بالاتر برد. اما این خانه جدید برای الکترون‌ها جایگاه چندان پایداری نیست و الکترون‌ها ترجیح می‌دهند با پس دادن انرژی به مدار اصلی خود برگردند. این انرژی به صورت یک فوتون با فرکانس مشخص آزاد می‌شود. یعنی یک واحد انرژی. نور از همین فوتون‌ها ساخته می‌شود. پس اگر با تعداد زیادی از اتم‌ها هم‌زمان این کار را انجام دهیم، می‌توانیم پرتو نوری تک فرکانس ایجاد کنیم. علاوه بر اینکه با روش‌ها و دقت‌هایی می‌توان پرتوهای هم فاز تولید کرد. این پدیده اساس تولید پرتوهای لیزر است. ویژگی‌های منحصربفرد لیزر آن را از نورهای دیگر متمایز می‌سازد که در هیچ منبع نور دیگری یافت نمی‌شود. لیزر چهار ویژگی دارد:

   1. همدوسی
   2. تک رنگی
   3. واگرایی کم
   4. موازی بودن پرتو

   محتویات

   • ۱ تاریخچه
   • ۲ سیر تحول و رشد
   • ۳ عناصر اساسی لیزر
    • ۳.۱ دمنده
    • ۳.۲ محیط لیزری
   • ۴ خروجی لیزر
   • ۵ کاربردهای لیزر
   • ۶ آخرین فناوری‌ها
   • ۷ انواع لیزر
    • ۷.۱ لیزر حالت جامد
    • ۷.۲ لیزر گازی
    • ۷.۳ لیزر مایع
    • ۷.۴ لیزر نیم رسانا
    • ۷.۵ لیزر شیمیایی
    • ۷.۶ لیزر کی‌لیتی
   • ۸ منابع
   • ۹ جستارهای وابسته

   تاریخچه

   پیشنهاد استفاده از گسیل القایی از یک سامانه با جمعیت وارون برای تقویت امواج میکروویو بطور مستقل را وبر، جوردون، زیگر، باسو، تانز و پروخورو دادند. نخستین استفاده عملی از چنین تقویت کننده‌هایی توسط گروه جوردون، زیگر و تاونز در دانشگاه کالیفرنیا انجام شد. این گروه نام میزر را که سرواژهٔ عبارت «Microwave Amplification by Stimulated Emission of Radiation» است، برای آن برگزیدند.

   مبانی نظری لیزر را آلبرت انیشتین در ۱۹۱۶ (میلادی) طی مقاله‌ای مطرح کرد ولی سال‌های نسبتاً زیادی طول کشید تا صنعت و فناوری امکان ساخت نخستین لیزر را فراهم کند. چارلز تاونز در سال ۱۹۵۳ میزر (تقویت‌کننده موج میکروویو) را اختراع کرد و خواست آزمایش‌های خود را حول جایگزینی نور مرئی به جای فروسرخ ادامه دهد و هم‌زمان این امر میان آزمایشگاه‌های گوناگون در سراسر جهان به عنوان رقابتی جدی در نظر گرفته شد. نخستین میزر با استفاده از گذار میکروویو در مولکول‌های آمونیاک ساخته شد. در سال ۱۹۵۸ نخستین بار پیشنهاد فعالیت میزر در فرکانس‌های نوری در مقاله‌ای توسط اسکاولو و تاونز داده شد. عبارت لیزر در همان زمان در مقاله‌ای از «گوردون هولد»، دانشجوی دکترای دانشگاه کلمبیا، پیشنهاد شد و تئودور میمن (Theodore H. Maiman) لیزر پالسی یاقوت را در ۱۹۶۰ ساخت. نخستین لیزر گازی را نیز علی جوان فیزیکدان ایرانی در سال ۱۹۶۱ با استفاده از هلیوم و نئون ساخت. در سال ۱۹۶۲ نیز پیشنهاد لیزرهای نیمه‌هادی مطرح گردید. نور لیزر را تکفام پرتو نیز می‌نامند.

   از سال ۱۹۶۶ لیزر نیم‌رسانا در مخابرات نوری در ژاپن و آمریکا مورد توجه قرار گرفت و نسبت به امکان مد گردانی مستقیم آن تا فرکانس‌های بسیار زیاد شناخت حاصل شده‌است.

   سیر تحول و رشد

   با پیشرفت روزافزون مکانیک کوانتومی و جنبه‌های ذره‌ای نور و تولید آینه‌هایی با توان بالا دانشمندان لیزرهایی را با توان خروجی بهتر (لیزرهای توان بالا) و همدوسی بالاتر ساختند.

   اختراع لیزر به سال ۱۹۵۸ با نشر مقالات علمی در رابطه با میزر پرتو فروسرخ و نوری برمی‌گردد. نشر مقالات یاد شده سبب افزایش تحقیقات علمی توسط دانشمندان در سراسر جهان گردید. در بخش ارتباطات نیز کارشناسان توانایی لیزر را که جایگزین ارسال یا مخابره الکتریکی شود، تأیید نمودند. اما اینکه چگونه پالس‌ها را مخابره نمایند، مشکلات زیادی را بوجود آورد. در سال ۱۹۶۰ دانشمندان پالس نور را مخابره نمودند، سپس از لیزر استفاده کردند. لیزر نور زیادی را تولید کرد که بیش از میلیون‌ها بار روشن تر از نور خورشید بود. پرتو لیزر می‌تواند خیلی تحت تأثیر شرایط جوی مانند بارندگی، مه، ابرهای کم ارتفاع، چیزهای موجود در آزمایش‌های مربوط به هوا مانند پرندگان قرار گیرد.

   دانشمندان نیز طرح‌های نویی را جهت حمایت نور از برخورد با موانع را پیشنهاد نمودند. قبل از اینکه لیزر بتواند سیگنال‌های تلفن را ارسال کند. اختراع مهم دیگر موج‌بر فیبر نوری بود که شرکت‌های مخابراتی برای ارسال صدا، اطلاعات و تصویر از آن استفاده می‌کنند. امروزه ارتباطات الکترونیکی بر پایه فوتونها استوار می‌باشد. تکنولوژی تسهیم طول موج یا رنگهای گوناگون نوری برای ارسال تریلیون بیت فیبر نوری استفاده می‌کند.

   عناصر اساسی لیزر

    
   یک تکنسین در حال آزمایش لیزر

   ابزار لیزر یک نوسانگر اپتیکی است که باریکهٔ بسیار موازی شدهٔ شدیدی از تابش همدوس را گسیل می‌کند و از سه بخش ساخته شده‌است:

   1. چشمهٔ انرژی خارجی یا دمنده
   2. محیط تقویت کننده
   3. کاواک اپتیکی یا تشدیدگر

   دمنده

   دمنده یک چشمهٔ انرژی خارجی است که جمعیت وارون را در محیط لیزری به وجود می‌آورد. تقویت موج نور یا میدان تابش فوتون تنها در یک محیط لیزری که در آن وارونی جمعیت بین دو تراز انرژی وجود داشته باشد روی می‌دهد. برای اینکه لیزر کار کند لازم است تعداد اتم‌های N_{2} در تراز انرژی E_{2} از تعداد اتم‌های N_{1} در تراز انرژی E_{1} بزرگ‌تر باشد. این وضعیت را وارونی جمعیت می‌نامند. وارونی جمعیت و گسیل القائی با هم در محیط لیزری کار می‌کنند و باعث تقویت نور می‌شوند. در غیر این وضعیت موج نور عبور کننده از محیط لیزری تضعیف خواهد شد.

   دمنده‌ها می‌توانند از نوع اپتیکی، الکتریکی، شیمیایی یا گرمایی باشند به شرط این که انرژی لازمی را فراهم کنند که بتواند با محیط لیزری برای برانگیختن اتم‌ها و ایجاد وارونی جمعیت لازم همراه شود.

   در لیزرهای گازی مانند He-Ne، دمنده‌ای که از همه بیشتر به کار می‌رود از نوع تخلیهٔ الکتریکی است. عوامل مهم حاکم بر این نوع دمش مقطع‌های برانگیزش الکترونی و طول عمرهای ترازهای انرژی مختلف هستند. در بعضی از لیزرهای گازی، الکترون‌های آزادی که در فرایند تخلیه تولید شده‌اند با اتم‌ها، یون‌ها یا مولکول‌های لیزر مستقیماً برخورد و آنها را برانگیخته می‌کنند. در سایر لیزرها، برانگیزش توسط برخوردهای ناکشسان اتم-اتم یا مولکول-مولکول روی می‌دهد.

   در لیزر Nd:YAG از دمش اپتیکی استفاده می‌کنند.

   محیط لیزری

   محیط تقویت کننده یا محیط لیزری بخش مهمی از ابزار لیزر است که منبع ساطع کننده نور می‌باشد و می‌تواند گاز، مایع یا جامد باشد و طول موج تابش لیزری را تعیین می‌کند. بسیاری از لیزرها از روی نوع محیط لیزری به کار رفته در آنها نامگذاری می‌شوند، برای نمونه هلیم-نئون (He-Ne)، دی اکسیدکربن و نئودیمیم: ایتریم آلومینیم گارنت (Nd:YAG).

   خروجی لیزر

   خروجی لیزرها به دو صورت پالسی و پیوسته می‌باشد. پالس در واقع نوری است که در محدوده زمانی کوتاه تابیده می‌شود. این محدوده زمانی امروزه به کمتر از فمتوثانیه رسیده است.

   کاربردهای لیزر

   کاربردهای لیزر

    
   گروهی از ستاره‌شناسان با استفاده از یک تلسکوپ قدرتمند لیزری کهکشان راه‌شیری را مشاهده می‌کنند.
   • فیزیک و شیمی
   • زیست‌شناسی و پزشکی: چاقوی لیزری، مته لیزری، فیزیوتراپی و ...
   • صنایع نظامی: ردیاب لیزری، تفنگ لیزری، بمب با هدایت لیزری و ...
   • صنعت: جوشکاری لیزری، برش‌های لیزری، برش الماس، مسافت یاب لیزری، صنایع ساختمانی
   • همجوشی هسته‌ای
   • ارتباطات نوری
   • ساخت ترانزیستورو مدار مجتمع
   • لیتوگرافی و استریولیتوگرافی
   • فرآوری اطلاعات نوری و ضبط آن‌ها
   • فرآوری مواد
   • تمام نگاری (هولوگرافی)
   • اندازه‌گیری (سرعت سنجی)
   • بازرسی
   • آزمایشگاهی و پژوهشی: اندازه‌گیری، سنتز مواد و ...
   • لایه نشانی به روش لیزر پالسی

   پس از اینکه لیزر دی‌اکسید کربن در سال ۱۹۶۴ اختراع شد کاربرد لیزر به واسطه دقت بالا و خطای ناچیز آن در زمینه‌های پزشکی افزایش یافت و برای جراحان ممکن شد تا بجای چاقوهای جراحی از فوتون استفاده کنند. امروزه لیزر می‌تواند وارد بدن شود و اعمال جراحی را نیز انجام دهد.

   دیسک‌های تصویری و صوتی و لوح‌های فشرده یک دیسک ویدئو حامل یک برنامه ویدئویی ضبط شده است که می‌توان آن را بر روی دستگاه تلویزیون معمولی نمایش داد. سازندگان دیسک ویدئویی اطلاعات را با استفاده از یک سابنده روی آن ضبط می‌کنند که این اطلاعات به وسیله لیزر خوانده می‌شود. یک روش معمول ضبط شامل برش‌های شیاری با طول‌ها و فاصله‌های مختلف است عمق این شیارها 4/1 طول موج لیزری است که از آن در فرایند خواندن استفاده می‌شود. در موقع خواندن باریکه لیزر طوری کانونی می‌شود که فقط بر روی یک شیار بیفتد. هنگامی که شیار در مسیر لکه باریکه لیزر واقغ شود بازتاب به خاطر تداخل ویرانگر بین نور بازتابیده از دیوارهای شیار و به آن کاهش پیدا می‌کند. به عکس نبودن شیار باعث یک بازتاب قوی می‌شود. بدین طریق می‌توان اطلاعات تلویزیونی را به صورت رقمی ضبط کرد.

   در ژانویه ۲۰۱۳ فیزیکدانان ذرات یک گاز کوانتومی بر پایه پتاسیم ساختند. این گاز هنگامی که تحت تأثیر لیزر و میدان مغناطیسی قرار می‌گیرد به دماهای منفی می‌رسد. در این دمای ترمودینامیکی، ماده شروع به بروز دادن خواص ناشناخته پیشین می‌کند.[۱][۲]

   آخرین فناوری‌ها

   شرکت نظامی راین متال آلمان با موفقیت یک لیزر پر قدرت نظامی را طراحی و تولید کرد. این لیزر می‌تواند هواپیماهای پهپاد را در میانه پروازشان تخریب کند. این نوع لیزر تخریبی از فاصله یک مایلی (۱۶۰۰ متر) قادر است بدنه فولادی پهباد را شکافته و به داخل هواپیما نفوذ کند. این ویژگی تخریبی حتی در آب و هوای نامساعد هم دچار اختلال نمی‌گردد. این شرکت قصد دارد با گسترش تحقیقات خود کارایی این لیزر را در جهت تخریب دیگر وسایل نقلیه نظامی در میادین جنگی افزایش دهد.[۳][۴]

   انواع لیزر

   فهرست انواع لیزر

   لیزر حالت جامد

   در این نوع لیزر، ماده فعال ایجاد کننده لیزر،یک ماده جامد آلایش یافته با یون های فلزی (از عناصر واسطه یا لانتانیدی)می باشد.یون های فلزی با غلظت کم در داخل ماده جامد بلوری یا غیر بلوری قرار می گیرد. ازمهمترین لیزرهای حالت جامد می‌توان از لیزر یاقوت که یک لیزر سه ترازی است و لیزرهای نئودیمیوم (Nd:glass و Nd:YAG) نام برد.

   لیزر گازی

   ماده فعال در این سیستمها یک گاز است که به صورت خالص یا همراه با گازهای دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. بعضی از این مواد عبارتنداز: نئون به همراه هلیوم (لیزر هلیم_نئون)، دی اکسید کربن به همراه نیتروژن و هلیوم، آرگون، کریپتون، هگزا فلورئید و ... .

   لیزر مایع

   از مایعات بکار رفته در این نوع لیزرها اغلب به منظور تغییر طول موج یک لیزر دیگر استفاده می‌شود. (اثر رامان). بعضی از این مواد عبارتند از: تولوئن، بنزن و نیتروبنزن. گاهی محیط فعال برخی از این لیزرها را محلولهای برخی ترکیبات آلی رنگین از قبیل مایعاتی نظیر اتانول، متانول یا آب تشکیل می‌دهد. این رنگها اغلب جز رنگهای پلی‌متین یا رنگهای اگزانتین و یا رنگهای کومارین هستند.

   لیزر نیم رسانا

   این نوع لیزرها به لیزر دیود و یا لیزر تزریقی نیز معروفند[۵] . نیم رساناها از دو ماده که یکی کمبود الکترون داشته، (نیم رسانای نوع p) و دیگری الکترون اضافی دارد، (نیم رسانای نوع n) تشکیل شده‌اند. وقتی این دو به یکدیگر متصل می‌شوند، در محل اتصال ناحیه‌ای به نام منطقه اتصال p_n بوجود می‌آید. آن منطقه جایی است که عمل لیزر در آن رخ می‌دهد.

   الکترونهای آزاد از ناحیه n و از طریق این منطقه به ناحیه p مهاجرت می‌کنند. الکترون هنگام ورود به منطقه اتصال، انرژی کسب می‌کند و هنگامی که می‌خواهد به ناحیه p وارد شود، این انرژی را به صورت فوتون از دست می‌دهد. اگر ناحیه p به قطب مثبت و ناحیه n به قطب منفی یک منبع الکتریکی وصل شود، الکترونها از ناحیه n به ناحیه p حرکت کرده و باعث می‌شوند تا در منطقه اتصال، غلظت زیادی از مواد فعال بوجود آید. با از دست دادن فوتون، تابش الکترومغناطیسی حاصل می‌گردد.

   چنانچه دو انتهای منطقه اتصال را صیقل دهند، آنگاه یک کاواک لیزری بوجود خواهد آمد. اصولاً این نوع لیزرها را طوری می‌سازند که با استفاده از ضریب شکست دو جز p و n، کار تشدید پرتو لیزر انجام شود. یکی از نقاط ضعف لیزرهای نیم رسانا همین است، زیرا با تغییر دما، میزان ضریب شکست و به دنبال آن خواص پرتو حاصله، تفاوت خواهد کرد. به همین دلیل لیزرهای دیودی نسبت به تغییرات دما بسیار حساس هستند.

   در یک نوع از این لیزرها از بلور گالیم_آرسنید استفاده می‌شود که در آن تلوریم و روی به عنوان ناخالصی وارد می‌شوند. هنگامی که در بلور فوق بجای برخی از اتمهای آرسنیک، اتم تلوریم قرار داده شود، جسم حاصل نیم رسانایی از نوع n برده و وقتی که اتمهای روی مستقر می‌گردند، ماده بدست آمده از خود خاصیت نیم رسانای p را نشان خواهد داد.

   لیزر شیمیایی

   در این نوع لیزرها، تغییرات انرژی حاصل از یک واکنش شیمیایی باعث برانگیزش بعضی از فراورده‌ها و در نتیجه وارونگی جمعیت می‌شود که به دنبال آن عمل لیزر اتفاق می‌افتد. تجزیه هالید نیتروزیل (NOX) و C2N2 توسط نور را می‌توان به عنوان مثال ذکر نمود. در تجزیه هالید نیتروزیل NO و در تجزیه C2N2 ،CN برانگیخته می‌شود. X می‌تواند کلر یا برم باشد.

   لیزر کی‌لیتی

   به دلیل وجود تابشهای فلورسانس پرشدت حاصل از بعضی ترکیبات کی‌لیتی لانتانیدها، استفاده از این سیستمها چندان مورد توجه نبوده است. این ترکیبات ایجاد پرتو لیزر را ممکن ساخته است. یکی از مکانیسمهای پیشنهادی برای این فرایند آن است که ابتدا لیگاند برانگیخته شده و سپس یک جهش بدون تابش درون مولکولی به تراز برانگیخته فلز صورت گیرد و به دنبال آن یون فلزی با گسیل تابش فلورسانس به تراز پایه برمی‌گردد.

   این تابش سرچشمه پرتو نور لیزر است. β - دی‌کتونها از جمله لیگاندهایی هستند که با لانتانیدها تولید ترکیبات کی‌لیتی می‌نمایند. در چنین سیستمهایی می‌توان با استفاده از یونهای فلزی گوناگون، لیزرهای کنترل شده) بدست آورد. لکن نیاز به درجه حرارت پایین جهت تامین کارآیی خوب، از توجه و مطالعه در مورد این سیستمها کاسته است.

   منابع

    
  2. "Quantum gas temperature drops below absolute zero". Wired. 4 January 2013. Retrieved 5 February 2013.
  3. "Quantum gas goes below absolute zero". Nature. 3 January 2013. Retrieved 5 February 2013.
  4. "Rheinmetall demos laser that can shoot down drones". BBC. 8 January 2013. Retrieved 5 February 2013.
  5. "Rheinmetalls 50kW laser proves worth". UPI. 2 January 2013. Retrieved 5 February 2013.

"بازار لیزر دیود". Hanel Photonics. Retrieved Sep 26, 2014.

 

 

 

عایق ها در ترانس


به نام خدا

(مختصر)


ترانسفورماتور قدرت
ترانسفور ماتور وسیله ای است كه انرژی الكتریكی را در یك سیستم جریان متناوب از یك مدار به مدار دیگر انتقال می دهد و می تواند ولتاژ كم را به ولتاژ زیاد وبالعكس تبدیل نماید .
برخلاف ماشینهای الكتریكی كه انرژی الكتریكی و مكانیكی را به یكدیگر تبدیل می كند ، در ترانسفور ماتور انرژی به همان شكل الكتریكی باقیمانده و فركانس آن نیز تغییر نمیكند و فقط مقادیر ولتاژ و جریان در اولیه و ثانویه متفاوت خواهد بود . ترانسفورماتورها نه تنها به عنوان اجزاء اصلی سیستم های انتقال و پخش انرژی مطرح هستند بلكه در تغذیه مدارهای الكترونیك و كنترل ، یكسوسازی ، اندازه گیری و كوره های الكتریكی نیز نقش مهمی بر عهده دارند .
انواع ترانسفورماتورها را میتوان برحسب وظایف آنها بصورت ذیل بسته بندی كرد :
1- ترانسفورماتورهای قدرت در نیروگاهها و پستهای فشار قوی
2- ترانسهای توزیع در پستهای توزیع زمینی و هوایی ، برای پخش انرژی در سطح شهرها و كارخانه ها
3- ترانسهای قدرت برای مقاصد خاص مانند كوره های ذوب آلومینیم ، یكسوسازها و واحدهای جوشكاری
4- اتوترانسها جهت تبدیل ولتاژ با نسبت كم و راه اندازی موتورهای القایی
5- ترانسهای الترونیك
6- ترانسهای ولتاژ و جریان جهت مقاصد اندازه گیری و حفاظت
7- ترانسهای زمین برای ایجاد نقطه صفر و زمین كردن نقطه صفر
8- ترانسهای آزمایشگاه فشار قوی و ...
و از نظر ماده عایقی و ماده خنك كننده نیز ترانسفورماترها را می توان بصورت ذیل بسته بندی كرد :
1- ترانسفورماتورهای روغنی Oil immersed power Transformer
2- ترانسفورماتورهای خشك Dry type transformer 3-ترانسفورماتورهای با عایق گازی (sf6) Gas insulated transformer
سایر ترانسفورماتورها مانند ترانسفورماتورهای كوره ، ترانسفورماتورهای تغییر دهنده فاز و..
بعنوان ترانسفورماتورهای خاص قلمداد می گردند .
ترانسفورماتورهای قدرت پست فولاد خراسان كه به نام T2 , T1 قلمداد می شوند ، از نوع ترانسفورهای روغنی هستند


ساختمان ترانسهای قدرت روغنی
قسمتهای اصلی در ساختمان ترانسفورماتورهای قدرت روغنی عبارتند از:
1- هسته یك مدار مغناطیسی
2- سیم پیچ های اولیه و ثانویه
3- تانك اصلی روغن
به جز موارد فوق اجزا دیگری نیز به منظور اندازه گیری وحفاظت به شرح زیر وجوددارند :
1- كنسرواتوریا منبع انبساط روغن
2- بك چنجر
3- ترمومترها
4- نشان دهنده های سطح روغن
5- رله بوخ هلتز
6- سوپاپ اطمینان یا لوله انفجاری / شیر فشار شكن )
7- رادیاتور یا مبدلهای حرارتی
8- پمپ و فن ها
10 – شیرهای نمونه برداری از روغن پایین و بالای تانك
11- شیرهای مربوط به پركردن و تخلیه روغن ترانس
12- مجرای تنفسی و سیلیكاژل مربوط به تانك اصلی و تب چنجر
13- تابلوی كنترل
14- تابلوی مكانیزم تب چنجر
15- چرخ ها
16- پلاك مشخصات نامی

1- هسته :
هسته ترانس یك مدار مغناطیسی خوب با حداقل فاصله هوایی و حداقل مقاومت مغناطیسی است تا فورانهای مغناطیسی براحتی از آن عبور كنند . هسته بصورت ورقه ورقه ساخته شده و ضخامت ورقه ها حدود0.3 میلیمتر و حتی كمتر است . برای كاهش تلفات فوكو ورقه ها تا حد امكان نازك ساخته می شوند و لی ضخامت آنها نباید بحدی برسد كه از نظر مكانیكی ضعیف شده و تاب بردارد .
در ترانسهای قدرت ضخامت ورقه ها معمولاً 0.3 یا 0.33 میلیمترانتخاب می شود كه این ورقه ها توسط لایه نازكی از وارنیش عایقی با یك سیم نازك عایقی ، نسبت به هم عایق می شوند .
2- سیم پیچی های ترانس
در ساختمان سیم پیچ های ترانس باید موارد متعددی در نظر گرفته شوند كه در ذیل به مهمترین آنها اشاره می نمائیم :
1- در سیم پیچ هاباید جنبه های اقتصادی كه همان مصرف مقدار مس و راندمان ترانس می باشد ، مراعات شود .
2- ساختمان سیم پیچ ها برای رژیم حرارتی كه باید در آن كار كند محاسبه شود ، زیرا در غیر این صورت عمر ترانس كاسته خواهد شد .
3- سیم پیچ ها در مقابل تنش ها و كشش های حاصل از اتصال كوتاه های ناگهانی مقاوم شوند .
4- سیم پیچ ها باید در مقابل اضافه ولتاژهای ناگهانی از نقطه نظر عایقی ، مقاومت لازم را داشته باشند .
سیم پیچ ترانس ها نسبت به هم در نوع سیم پیچ ، تعداد حلقه ها درجه و اندازه سیمها و ضخامت عایق بین حلقه ها متفوت خواهند بود . هر چه ولتاژ ترانس بالا برود ، تعداد حلقه های سیم پیچ بیشتر می شود و هر چه ظرفیت ترانس بیشتر شود ، اندازه سیم ها بزرگتر می گردد .
در ترانس با هسته ستونی ، سیم پیچها اعم از فشار قوی ، متوسط و فشار ضعیف و سیم پیچ تنظیم – بصورت استوانه متحدالمركز روی ستونهای هسته قرار می گیرند . معمولاً سیم پیچ فشار ضعیف در داخل و فشار قوی در خارج واقع می شوند و ترتیب فوق به این دلیل رعایت می شود كه عایق كاری فشار ضعیف نسبت به هسته راحت تر است .
3- تانك اصلی روغن
تانك ترانس یك ظرف مكعب یا بیضوی شكل است كه هسته و سیم پیچ های ترانس در آن قرار می گیرند و نقش یك پوشش حفاظتی را برای آنها ایفا می كند داخل این ظرف از روغن پر می شود بطوریكه هسته و سیم پیچ كاملاً در روغن فرو می روند . سطح خارجی تانك تلفات گرمایی داخل ترانس را به بیرون منتقل می كند از هر مترمربع سطح تانك حدوداً 400 الی 450 رات توان گرمایی به خارج منتقل می شود ، بطوریكه در ترانسهای كوچك ، همین سطح برای خنك كاری كافی است و به تمهیدات دیگری نظیر رادیاتور وفن نیاز نمی باشد . در ترانسهای تا KVA 50 بدنه تانك از ورق ساده فولادی به ضخامت حدوداً MM3 میلیمتر ساخته می شود ، سطح آن صاف بوده و نیازی به میله های تقویتی یا لوله های خنك كن ندارد . هر 4 وجه ترانس از یك ورق یك پارچه درست می شود و فقط در یك گوشه جوشكاری می گردد .
تانك ترانس بایستی موجب شود كه موارد مشروحه ذیل تأمین گردند :
- حفاظتی برای هسته ، سیم پیچ ، روغن و سایر متعلقات داخلی باشد .
- دارای استقامت كافی باشد كه در حین حمل و نقل و نیز در زمان اتصال كوتاه داخلی بتواند تنش های مكانیكی ایجاد شده را تحمل نماید .
- ارتعاشات و صدا در آن به حداقل برسد .
- ساختمان آن در برابر نشت روغن و یا نفوذ هوا كاملاً آب بندی باشد .
- سطوح كافی برای دفع گرمای ناشی از تلفات ترانس را تأمین كند .
- محلی برای نصب بوشینگها ، تب چنجر ، مخزن ذخیره روغن و سایر متعلقات باشد.
- از نظر باعاد در حدی باشد كه براحتی قابل تحمل و حمل و نقل از طریق جاده یا راه آهن باشد .
- حداقل تلفات ناكو در آن ایجاد شود .
- حداقل میدان مغناطیسی در خارج از آن وجود داشته باشد .
به این ترتیب طراحی تانك ترانس به روش پیش بینی شده برای حمل و نفل آن نیز بستگی دارد .
4- مقره ها ( بوشینگ ها )
سرهای خروجی سیم پیچ های فشار قوی و فشار ضعیف باید نسبت به بدنه فلزی تانك ، عایقكاری شوند . برای این منظور از مقره ها استفاده می شود . مقره یا بوشینگ تشكیل شده است از یك هادی مركزی كه توسط عایق های مناسبی در میان گرفته شده است .
بوشینگها روی در پوش فوقانی ترانس نصب می شوند و در موارد نادری بوشینگها را روی دیوارة جانبی تانك هم نصب می كنند . انتهای پایینی مقره در داخل تانك جای می گیرد ، در حالیكه سر دیگر آن در بالای درپوش و در هوای خارج واقع می شود .
ترمینالهای هر دو سر دارای بستهای مناسبی برای اتصال به سر هادی های داخل ترانس و نیز هادی های شبكه می باشند . شكل و اندازه بوشینگها به كلاس ولتاژ ، نوع محل ( داخل ساختمان یا در هوای آزاد ) و جریان نامی آن بستگی دارد . بوشینگهای داخل ساختمانی نسبتاً كوچك بوده و سطح آن صاف است ، اما بوشینگهای هوای آزاد كاملاً در معرض شرایط مختلف جوی نظیر برف و باران و آلودگی و ... قرار می گیرند ، بنابراین از نظر شكل كاملاً متفاوتند و از سپرهایی به شكل چتر تشكیل می شوند ، تا سطح زیرین آنها در مقابل باران خشك نگه داشته شوند . دراین صورت سطح خارجی آنها زیاد شده و فاصله خزش جرقه روی سطح چینی عایق زیادتر می گردد و در نتیجه استقامت الكتریكی بوشینگ افزایش می یابد .
در حال حاضر تمام ترانسهای با قدرت زیاد ، برای كار در هوای آزاد ساخته می شوند و مقره های عایقی ، برای ولتاژهای مختلف زیر موجود می باشند :
0.5و1و3 و6 تا 10 و20 و 35 و110 و220 و320 و500 و750 كیلووات
در ترانسهای قدرت از 3 تا 10 كیلووالت ، همان بوشینگ kv10 بكار می رود . برای ترانسهای kv 1 و كمتر از مقره چینی ساده یا مقره اپوكسی زرین ساخته می شود .
سیستم های اندازه گیری و حفاظت ترانس


1- كنسر واتور یا منبع انبساط روغن
منبع ذخیره روغن كه به اسامی منبع انبساط و كنسرواتور نیز نامیده می شود ، تانكی است كه در بالاترین قسمت ترانس نصب می شود در حین تغییرات بار روزانه ، روغن ترانس انبساط وانقباض می یابد و در حین انبساط وارد منبع ذخیره می شود . اندازه و حجم منبع ذخیره به اندازه ترانس و تغییرات دمایی آن در هنگام بهره برداری بستگی دارد . در ترانسهایی كه دارای تب چنجر قابل قطع زیر بار هستند ، منبع انبساط به دو بخش تقسیم می گردد كه قسمت كوچكتر برای تب چنجر و قسمت بزرگتر برای تانك اصلی در نظر گرفته می شود . از بالای هر قسمت منبع ذخیره ، لوله ای به فضای آزاد آورده می شود ، كه به آن مجرای تنفسی می گویند (Breather) در ورودی این مجرا ظرف شیشه ای قرار دارد ، كه داخل آن از ماده ای رطوبت گیر به نام سیلیكاژل پر می شود . به این ترتیب هوای ورودی به ترانس رطوبت خود را از دست داده و كاملاً خشك خواهد بود .
در هر قسمت منبع ذخیره ، یك نشان دهندة سطح روغن نصب می شود تا سطح روغن را در حین كار ترانس بتوان نظارت كرد و همچنین دو سطح منبع دیگر كه مجهز به كنتاكت آلارم می باشند نیز بر روی آنها نصب می گردند سطح خارجی منبع ذخیره نیز با رنگ مناسب پوشیده می شود تا از خوردگی و زنگ زدن محافظت گردد .
2- تپ چنجر
در بارهای مختلف افت ولتاژ در ترانسفورماتورها و خطوط نیز تغییر می كند و سبب تغییر ولتاژ شبكه می شود . كنترل ولتاژ شبكه های توزیع و انتقال عمدتاً توسط تب چنجر ایجاد می شود . اساس كار تب چنجر بر تغییر نسبت تبدیل ترانس استوار است . بدین ترتیب كه با انشعاباتی كه در سیم پیچ فشار قوی تعبیه می گردد تعداد دور سیم پیچ را تغییر داده و سبب تغییر ولتاژ خروجی ترانس می گردد

تپ چنجرها بطور گسترده ای برای كنترل ولتاژ شبكه در سطوح مختلف ولتاژی بكار گرفته می شوند . معمولاً كنترل ولتاژ در محدودة %15 +_ مقدور است . ولتاژ هر پله تب چنجر عموماً بین 1 تا 5/2 درصد تغییر می كند انتخاب مقدار كم برای پله ها سبب افزایش تعداد تپ ها می گردد و انتخاب مقدار بالا برای هر پله باعث عدم امكان تنظیم دقیق ولتاژ مورد نظر می گردد .
محل تپ چنجر : (( تپ چنجر ))

در ترانسفورماتورهای پست فولاد در داخل تانك اصلی ، قسمتی را برای بخش اصلی تب چنجر ( دایورترسوئیچ ) در نظر گرفته اند این قسمت كاملاً آب بندی شده است داخل آن نیز با روغن ترانس پر شده است . این روغن كاملاً از روغن تانك اصلی جداست و باهم مخلوط نمی شود . تپ چنجر را در سمت فشار قوی نصب كرده اند كه دارای مزیت های زیرمی باشند :
الف) در طرف فشار قوی جریان كمتر است لذا برای تپ چنجرهایی كه زیر بار عمل می كنند حذف جرقه ساده تر است .
ب) چون تعداد دور سیم پیچها ی فشار قوی بیشتر است ، لذا امكان تغییرات یكنواخت تروپه های كوچكتر به راحتی میسر است . در اتصال ستاره انشعابات تب چنجر را در سمت نقطه صفر قرار می دهند تا عایق كاری آن نسبت به زمین ساده تر باشد .
بهره برداری از ترانسفورماتورهای با تنظیم كننده ولتاژ زیر بار :
اكثر ترانسفورماتورها دارای دستگاهی بنام تب چنجر بوده كه كار آنها عملاً در مدار گذاشتن و خارج كردن تعدادی از حلقه های سیم پیچی ترانسفورماتور به منظور تغییر دادن در نسبت تبدیل ترانس می باشد . عموماً این دستگاه در قسمت فشار قوی قرار می گیرد .
تب چنجر ترانسفورماتورها عموماً بر 2 نوع می باشند :
1- On load tap changer : ترانسفورماتورهایی كه تب آنها زمانی كه تپ ترانسفورماتور زیربار است ، قابل تغییر می باشد .
2- Off load tap changer : ترانسفورماتورهایی كه تب آنها فقط زمانی كه در مدار نباشند ، قابل تغییر می باشند .
این تغییر تپ در محل روی بدنة ترانس صورت می گیرد . به این ترتیب با توجه به تعداد تپ و اینكه هر تپ چه مقدار تغییر ولتاژ بوجود می آورد و نیاز به چه مقدار تغییر در ولتاژ می باشد ، تب آنها را بر حسب نیاز سیستم تغییر می دهیم . مكانیزم عمل تپ به طور كلی به این صورت است كه اهرمی قادر است در جهت گردش عقربه های ساعت تعداد حلقه های سیم پیچ را كم و در خلاف آن زیاد نماید .
ترانسفورماتورهایی كه مجهز به سیستم اتوماتیك ولتاژ
( Avr = Automatic voltage regulation)
می باشند به طریق زیر تغییر تب صورت می گیرد :
الف) اتوماتیك ب) دستی و الكتریكی از اطاق فرمان
ج) دستی الكتریكی از محل د) دستی مكانیكی توسط اهرم مخصوص
هر تغییر Tab در اولیه ترانس قدرت به اندازه kv5 در ولتاژ ورودی ترانس تغییر ایجاد می كند .
ترانس فولاد از نوع تب چنجر on loud بوده یعنی در زیر بار قابل قطع و وصل كردن است .
و تب چنجر off loud در خطوط kv20 در ترانسهای نورد و فولادسازی این مجتمع كاربرد دارد .
3- ترمومترها :ا

این نشان دهنده ها ، از نوع عقربه ای بوده و برای تشخیص درجه حرارت گرمترین نقطه سیم پیچی ترانس بكار میرود . معمولاً به ازاء هر گروه سیم یك نشان دهنده بكار گرفته شده كه روی یك از فازها نصب می شود . این روش اندازه گیری بصورت غیرمستقیم است به این معنی كه غلاف ترمومتر داخل روغن بوده و دمای روغن را حس می كند، سپس توسط یك زف جریانی متناوب با جریان عبوری از سیم پیچ از كویل حرارتی عبور میكند
، لذا گرمایی متناسب با سیم پیچ ها در ترمومتر ایجاد می شود .
نشان دهنده حرارت ورغن :
این نشان دهنده نیز از نوع عقربه ای بوده و عنصر حساس آن در بالای ترانس و در حول و حوش گرمترین محل روغن نصب می شود و خود آن روی بدنه ترانس و در مجاورت ترمومترهای سیم پیچ ها نصب می گردد . نوع عنصر حساس ، اغلب مقاومت حساس به دما است .
4- نشان دهندة سطح روغن :
اگر چه رله بوخهولتز می تواند كاهش سطح روغن را نشان دهد ولی ، برای داشتن ضریب اطمینان بالاتر ، نشان دهندة سطح روغن نیز بروی منبع ذخیره ( كنسرواتور) پیش بینی می شود . ممكن است نشان دهنده بصورت دریچه شیشه ای برای دیدن سطح روغن باشد . علاوه برآن ، نشان دهنده نوع عقربه ای كه از طریق مغناطیس ، با شناور داخل منبع كنسرواتور در ارتباط است . نیز تعبیه می گردد و باید طوری نصب شود كه از سطح زمین قابل رؤیت باشد . عقربه نشان دهنده باید نمایانگر سطوح حداكثر ، حداقل و نرمال بوده و كنتاكتهایی برای آلارم نیز باید پیش بینی شده باشد
5- رله بوخهولتز :

تجهیزات الكتریكی كه داخل آنها پر از روغن است نظیر ترانسفورماتورها ، بوشینگهای آنها و ترمینال باكس مربوط به كابلها را می توان جهت محافظت از عیوب داخلی و از دست رفتن روغن آنها ، با رله بوخهولتز حفاظت كرد .
این رله كه در لوله رابط بین تانك ومنبع ذخیره نصب می شود از دو گوی شناور كه در داخل محفظه رله نصب شده اند و می توانند همراه با سطح روغن جابجا شوند ، تشكیل شده است . دو عدد كلید جیوه ای نیز با شناور همراه هستند و می توانند كنتاكتهایی را قطع یا وصل كنند رله بوخهلتز بسیار دقیق است و از آنجا كه در مراحل اولیه آغاز شدن بسیاری از مشكلات ، آلارم می دهد . این شانس را به پرسنل بهره برداری می دهد كه شرایط خطرناك را خیلی زود شناسایی كنند . و از آسیب های جدی به تجهیزات جلوگیری نمایند .
تنظیم درجه حساسیت رله بوخهولتز كاملاً تجربی است و بستگی به ترانس و رله دارد . در هر حال باید دقت داشت كه رله خیلی حساس نباشد ، زیرا اضافه بار كم و جریانهای اتصال كوتاه شدید خارجی و حتی تغییرات درجه حرارت موسمی ، سبب جریان پیدا كردن روغن می شود كه نباید رله بوخهولتز را بكار اندازد . پس از هر تریپ ترانس ، در اثر رله بوخهولتز باید گازهایی كه در محفظه رله جمع شده است را خارج نمود تا شناور آن به حالت اولیه خود بازگردد.
در ضمن باید گازهایی را كه به محفظه گاز رله خارج می كنیم ، از نظر قابلیت اشتعال مورد آزمایش قرار دهیم ، زیرا در صورتیكه ترانسفورماتور خوب تحت خلاء قرار نگرفته باشد ، هوای موجود در داخل روغن ، كم كم خارج شده و در رله جمع می گردد و می تواند سبب ظاهر شدن آلارم گردد .
همچنین ممكن است به طریقی هوا به داخل ترانسفورماتور نفوذ كرده باشد . این عمل در ترانسهایی كه روغن آنرا جدیداً عوض كرده اند بیشتر پیش می آید . با وجود اینكه رله بوخهولتز یك رله بسیار خوبی است و می تواند از آغاز پیدایش نقص آن را تشخیص دهد ، و لیكن دارای محدویت هایی نیز هست كه در ادامه ذكر می گردد .
محدودیت های رله بوخهولتز :


۱-فقط خطاهایی را تشخیص می دهد كه در سطح روغن پایین تر از رله اتفاق افتاده باشد .
2- تنظیم كلید جیوه ای را نمی توان زیاد حساس گرفت ، زیرا در این صورت لرزشهای ناشی از بهره برداری ، زلزله ، شوكهای مكانیكی در خط و حتی نشستن پرنده ها ، ممكن است اشتباهاً آنرا به كار اندازند .
3- می نیمم زمان عمل كردن آن 0.1 ثانیه است و متوسط آن 0.2 ثانیه . چنین رله ای خیلی كند به حساب می آید ، و لیكن با وجود آن ارزش این رله بسیار بالاست .
4- از نظر اقتصادی رله بوخهولتز برای ترانسهای كمتر از kva 500 بكار برده نمی شود .

6- سوپاپ اطمینان یا لوله انفجاری ( شیر فشار شكن )


در اثر اتصال كوتاه ناگهانی و یا هر حادثة دیگر در هسته و سیم پیچها كه منجر به ایجاد گاز شدید شود ، فشار داخل تانك می تواند به میزان خطرناكی افزایش یابد . برای جلوگیری از خطر انفجار تانك ، در بالای درپوش آن شیر فشار شكن نصب می گردد .
این شیزر در عرض چند میلی ثانیه عمل خواهد كرد و سبب تخلیه فشار خواهد شد . در همین موقع ، میكرو سویچی كه همراه آن است ، سبب بسته شدن مدار تریپ می گردد . پس از كاهش فشار در اثر نیروی فنر ، شیر خود به خود بسته خواهد شد .
7- رادیاتور یا مبدل حرارتی

نظر به اینكه روغن دارای خاصیت عایقی خوب و همچنین تبادل حرارتی زیاد می باشد . در ترانسفورماتورها بعنوان خنك كننده مورد استفاده قرار می گیرد . جهت تبادل حرارتی بهتر با محیط اطراف ، اصولاً روغن از طریق رادیاتور و پمپ های روغن یك سیكل بسته را طی می نماید و حین عبور از رادیاتورها توسط فن ها با محیط اطراف تبادل حرارتی انجام می دهد . لازم به توضیح است در بعضی از ترانسفورماتورهای واحدهای آبی روغن توسط كولرهای آبی ( Heat exchanger ) خنك می شود .
8- پمپ و فن ها

جهت تبادل حرارتی بهتر با محیط اطراف ، اصولاً روغن از طریق رادیاتور و پمپ های روغن یك سیكل بسته را طی می نماید و حین عبور از رادیاتورها توسط فن ها با محیط اطراف تبادل حرارتی انجام می دهد .
ترانسفورماتورهای مجتمع فولاد دارای چهار عدد فن می باشد كه در شرایط خاص ( حرارت بالا ) 2 به 2 شروع می كنند .

معمولاً در ترانس های قدرت كه مجهز به پمپ روغن می باشند ، یك نشان دهندة فولی روغن در مسیر بای پاس و به موازات مسیر پمپ های روغن نصب می شود كه در شرایط روشن بودن پمپ ها و جاری بودن روغن ، صفحه معلق آن به صورت مایل قرار می گیرد . اما به خاموش شدن پمپ و یا قطع جریان روغن – به هر دلیل دیگر – صفحه بر اثر نیروی وزن پایین آمده و بصورت قائم واقع می شود . در این حالت ، اغلب سبب بسته شدن كنتاكتی خواهد شد كه موقعیت این صفحه را در اتاق فرمان گزارش می نماید . همچنین از طریق دریچه شیشه ای ، موقعیت آن قابل رؤیت است .
10 – شیرهای نمونه برداری از روغن پایین و بالای تانك
11- شیرهای مربوط به پركردن و تخلیه روغن ترانس
12- مجرای تنفسی و سیلیكاژل مربوط به تانك اصلی و تب چنجر
منبع ذخیره روغن توسط یك یا دو مجرای تنفسی به هوای آزاد مربوط می گردد و در ورودی آن یك ظرف شیشه ای كار گذاشته می شود كه بسته به بزرگی منبع می تواند از یك یا چند قسمت تشكیل شده باشد . درون این ظرفها را با سیلیكاژل پر می كنند .
هنگامیكه بار ترانس زیاد باشد و روغن گرم شود بر اثر انبساط روغن مقداری از هوای داخل منبع ذخیره از طریق مجرای تنفسی خارج می شود . در انتهای ظرف سیلیكاژل یك مجرا وجود دارد كه در بالای آن یك پیاله زنگی شكل بصورت معكوس قرار دارد و در ته ظرف مقداری روغن ترانس ریخته می شود . به این مجموعه تله هوا (air trap) میگویند .
هوا برای خارج شدن ا زمنبع ذخیره باید از این تله بگذرد هنگامیكه روغن منقبض می شود فشار داخل منبع ذخیره كاهش می یابد . و فشار هوای بیرون بر سطح روغن داخل تله ، سبب می گردد كه سطح روغن داخل زنگ تا آنجا پائین بیاید كه هوا بتواند از آن عبور كند و پس از گذشتن از سیلیكاژل به منبع ذخیره برسد . به این ترتیب روغن، ذرات معلق در هوا را می گیرد و سیلیكاژل كه یك ماده رطوبت گیر است باعث جذب رطوبت هوا خواهد شد .
سیلیكاژل به صورت دانه های گرد كوچكی است كه در شرایط خشك ، رنگ آن آبی است و با جذب رطوبت به رنگ صورتی در خواهدآمد . وقتی حدود 75% درصد از سیلیكاژل داخل ظرف تغییر رنگ داد باید آن را تعویض نمود . سیلیكاژل صورتی شده را برای بازیافت به آزمایشگاه می فرستند سلیكاژل از پایین ظرف شروع به تغییر رنگ می كند . اگر در مواردی مشاهده شود این تغییر رنگ از بالای ظرف شروع شده است به این معنی است كه نشتی هوا وجود دارد و باید آن را برطرف نمود .
13- تابلوی كنترل
14- تابلوی مكانیزم تب چنجر
15- چرخ ها
16- پلاك مشخصات نامی

ترانسهای قدرت T1 ,T2 (400/33KV) پست اتصالشان بصورت ستاره مثلث می باشد این بدان علت است كه اتصال شماره – مثلث در پست های فرعی و در پایان خط انتقال بكار می رود و توسط آن ولتاژ فشار قوی به متوسط یا فشار ضعیف تبدیل می شود تا به ترانس توزیع متصل گردد .
از زیان دیگر این روش این است كه چون هارمونی سوم جریان در مثلث بسته می تواند جریان یابد ، لذا جریان آن سینوسی بوده و در نتیجه ولتاژهای ثانویه سینوسی می باشند ( یعنی دارای هارمونی سوم ولتاژ نمی باشند ) .
كاربرد این اتصال :
1- پست های فرعی انتهای خط انتقال انرژی
2- تبدیل فشار قوی به فشار ضعیف
3- در مواردی كه همه مصرف كننده ها سه فاز داشته باشند .
اتصال زیگزاگ :
همانگونه كه از اسمش پیداست این اتصال در ترانس زیگزاگ استفاده شده است :
مزایای این اتصال : 1- از ثانویه ترانس قدرت در مقابل اتصال زمین حفاظت می كند .
2- نامتعادلی بار را شدیداً كاهش می دهد .
3- مانند اتصال مثلث هارمونی سوم ولتاژ را حذف می كند .
اتصال ترانس مصرف داخلی پست بصورت مثلث – ستاره می باشد : 33KV/380Vاین اتصال در سیستمهای توزیعی ( چهار سمبه ) بكار می رود كه همزمان می تواند هم مصرف كننده های سه فاز را تغذیه نماید و هم بصورت تكفاز در مصارف خانگی و روشنایی استفاده شود .

قطع و وصل ترانسفورماتورهای قدرت :
جهت قطع ترانسفورماتور بایستی ابتدا بار ترانسفورماتوری كه قرار است از مدار خارج گروه محاسبه شود . اگر امكان مانور دادن بار بر روی ترانسفورماتورهای پرالل وجود داشته باشد ، می توان پس از انجام مانور اقدام به قطع دژنكتور طرف ثانویه ترانسفورماتور نمود . بعد از آن پك ترانسفورماتور را در صورتیكه از نوع O.L.T.C باشد ، روی حالت زمان گذاشته و سپس دژكتور طرف اولیه قطع گردد .
در صورتیكه امكان مانور بار وجود نداشته باشد و یا خروج ترانسفورماتور اضطراری نباشد ، خاموشی به یكی از روزهای تعطیل یا در ساعاتی از شبانه روز كه بار خروجی حداقل داشته باشد ، موكول می گردد . عمل وصل ترانسفورماتورها عیناً عكس عملیاتی است كه در حالت قطع صورت می گیرد .

تجهیزات اندازه گیری و حفاظت ترانسفور ماتور 165MVA یا 62.5MVA پست 400KV

1- ترانسفورماتورهای جریان
2- نشان دهنده درجه حرارت سیم پیچ
3- نشان دهنده درجه حرارت روغن
4- Pressure relief valve
5- سیلیكاژل Dehy drating breather ( محفظه سیلیكاژل )
6- رله بوخهولتز Buchholz relay
7- Gas collector
8- كیج مغناطیسی سطح روغن
ONAN :سیستم خنك كننده روغن با گردش طبیعی گردش هوا طبیعی
ONAF : سیستم خنك كننده روغن با گردش طبیعی گردش هوا از طریق فن
OFAF : سیستم خنك كننده روغن گردش از طریق پمپ گردش هوا از طریق فن
OFAN : سیستم خنك كننده روغن گردش از طریق پمپ گردش هوا طبیعی
ODAF : سیستم خنك كننده روغن به صورت جهت داده شده گردش هوا از طریق فن
OFWF : سیستم خنك كننده روغن گردش از طریق پمپ گردش آب از طریق پمپ
و ..


سیستمONAN (روغن طبیعی – هوا طبیعی) :

در این سیستم ، هوا به طور طبیعی با سطح خارجی رادیاتورهای در تماس است و رادیاتورها به طور طبیعی با هوا خنک می شوند . همچنین گردش روغن در ترانسفورماتور نیز به طور طبیعی صورت می گیرد ؛ یعنی روغن گرم بالا می رود و روغن سرد ، جای آن را می گیرد .این نوع سیستم خنک کنندگی مختص ترانسفورماتورهای با قدرت کم است ؛ زیرا با افزایش قدرت ترانسفورماتور ، حرارت سیم پیچ ها زیاد می شود و روغن باید با سرعت بیشتری در تماس با هوای بیرون قرار گیرد و عمل خنک کنندگی با سرعت بیشتری انجام شود . از این نوع سیستم برای ترانسفورماتورهای قدرت تا MVA 30 مورد استفاده قرار می گیرد .

سیستم ONAF (روغن طبیعی – هوا اجباری) :

در این سیتم ، گردش روغن در داخل ترانسفورماتور به طور طبیعی صورت می گیرد ؛ ولی فن های نصب شده روی بدنه رادیاتورها ، سرعت تماس هوای خارج با بدنه رادیاتور را افزایش می دهد . لذا روغن سریعتر خنک می شود و طبعاً می توان توان ترانسفورماتور را بالا برد . دمیدن هوا توسط فن ها می تواند به طور مداوم یا با فاصله تناوبی انجام شود ؛ بدین صورت که عملکرد فن می تواند تابعی از درجه حرارت روغن

داخل ترانسفورماتور باشد و هنگامی که دمای روغن از حد معینی افزایش یافت ، فن ها به طور خودکار وارد مدار می شوند . البته هنگامی که درجه حرارت محیط خیلی بالا باشد ، ترانسفورماتور می تواند بدون سیستم فن و با خنک شدن طبیعی ، تقریباً تا دو سوم توان نامی خود کار کند و در صورتی که بخواهیم با توان نامی کار کند ، باید فن ها شروع به کار کنند . این نوع سیستم خنک کنندگی به طور وسیعی در ترانسفورماتورهای قدرت با توان بین 30 تا 60 مگا ولت آمپر مورد استفاده قرار می گیرد.

سیستمONAN (روغن طبیعی – هوا طبیعی) :

در این سیستم ، هوا به طور طبیعی با سطح خارجی رادیاتورهای در تماس است و رادیاتورها به طور طبیعی با هوا خنک می شوند . همچنین گردش روغن در ترانسفورماتور نیز به طور طبیعی صورت می گیرد ؛ یعنی روغن گرم بالا می رود و روغن سرد ، جای آن را می گیرد .این نوع سیستم خنک کنندگی مختص ترانسفورماتورهای با قدرت کم است ؛ زیرا با افزایش قدرت ترانسفورماتور ، حرارت سیم پیچ ها زیاد می شود و روغن باید با سرعت بیشتری در تماس با هوای بیرون قرار گیرد و عمل خنک کنندگی با سرعت بیشتری انجام شود . از این نوع سیستم برای ترانسفورماتورهای قدرت تا MVA 30 مورد استفاده قرار می گیرد .

سیستم ONAF (روغن طبیعی – هوا اجباری) :

در این سیتم ، گردش روغن در داخل ترانسفورماتور به طور طبیعی صورت می گیرد ؛ ولی فن های نصب شده روی بدنه رادیاتورها ، سرعت تماس هوای خارج با بدنه رادیاتور را افزایش می دهد . لذا روغن سریعتر خنک می شود و طبعاً می توان توان ترانسفورماتور را بالا برد .این متن برگرفته از سایت مهندسی برق قدرت و شبکه های انتقال و توزیع مهندس هادی حداد خوزانی می باشد

دمیدن هوا توسط فن ها می تواند به طور مداوم یا با فاصله تناوبی انجام شود ؛ بدین صورت که عملکرد فن می تواند تابعی از درجه حرارت روغن داخل ترانسفورماتور باشد و هنگامی که دمای روغن از حد معینی افزایش یافت ، فن ها به طور خودکار وارد مدار می شوند . البته هنگامی که درجه حرارت محیط خیلی بالا باشد ، ترانسفورماتور می تواند بدون سیستم فن و با خنک شدن طبیعی ، تقریباً تا دو سوم توان نامی خود کار کند و در صورتی که بخواهیم با توان نامی کار کند ، باید فن ها شروع به کار کنند .

این نوع سیستم خنک کنندگی به طور وسیعی در ترانسفورماتورهای قدرت با توان بین 30 تا 60 مگا ولت آمپر مورد استفاده قرار می گیرد .

سیستم OFAF (روغن اجباری – هوا اجباری) :

در این سیستم ، گردش روغن در داخل ترانسفورماتور به کمک فن ، سرعت داده می شود تا انتقال حرارت با سرعت بیشتری انجام گیرد . فن های هوا نیز بدنه رادیاتورها را در تماس بیشتری با هوا قرار می دهند تا روغن را سریعتر خنک کنند . در این سیستم با توجه به سرعت بسیار بالای خنک کنندگی سیم پیچ ها ، می توان قدرت نامی ترانسفورماتور را به مقدار قابل توجهی افزایش داد . لازم به ذکر است که عموماً از این نوع سیستم خنک کنندگی در ترانسفورماتورهای با توان بیش از MVA 60 استفاده می شود .

سیستم OFWF (روغن اجباری – آب اجباری) :

در این سیستم ، ابتدا روغن توسط پمپ از بالای ترانسفورماتور وارد رادیاتور می شود تا پس از عبور از آن ، از پایین رادیاتور وارد ترانسفورماتور گردد . در رادیاتور ، آب خنک کنندگی هم در توسط پمپ در خلاف مسیر روغن در رادیاتور عبور می کند که باعث کاهش دمای روغن می شود . از این نوع سیستم در ترانسفورماتورهای با توان بیش از MVA 60 مورد استفاده قرار می گیرد .

سیستم ODWF (روغن اجباری در سیم پیچ و هسته – آب اجباری) :

در ترانسفورماتورهای با قدرت های بسیار بالا ، به منظور کاهش هرچه بیشتر دمای سیم پیچ ها و هسته باید روغن را توسط پمپ ها ، با فشار و جهت مناسب از قسمت تحتانی تانک ترانسفورماتور به داخل سیم پیچ ها و هسته هدایت نمود . همچنین مشابه روش قبل ، با استفاده از رادیاتور و چرخش روغن در داخل آن و به واسطه تماس غیر مستقیم با آب خنک کنندگی ، دمای روغن به مقدار مورد نظر کاهش می یابد .

معرفی رشته گرايش قدرت


گرايش قدرت هدف اصلي مهندسين اين گرايش، توليدبرق در نيروگاهها، انتقال برق از طريق خطوط انتقال و توزيع آن در شبكه هاي شهري و در نهايت توزيع آن براي مصارف خانگي و كارخانجات است. بنابراين يك مهندس قدرت بايدبه روشهاي مختلف توليد برق، خطوط انتقال نيرو و سيستم هاي توزيع آشنا باشد.گرايش قدرت به آموزش و پژوهش در زمينه طراحي و ساخت سيستم هاي مورد استفاده در توليد، توزيع، مصرف و حفاظت ازبرق مي پردازد.

به عبارت ديگر دانشجويان اين رشته در شاخه توليد با انواع نيروگاههاي آبي، گازي،سيكل تركيبي و ... آشنا مي شوند. و در بخش انتقال و توزيع، روشهاي مختلف انتقال برق اعم از كابلهاي هوايي و زيرزميني را مطالعه مي كنند و در شاخه حفاظت نيز انواع وسايل و تجهيزات حفاظتي كه در مراحل مختلف توليد، توزيع، انتقال و مصرف انرژي،انسانها و تاسيسات را در برابر حوادث مختلف محافظت مي كنند، مورد بررسي قرار ميدهند كه از آن ميان مي توان به انواع رله ها، فيوزها، كليدها و در نهايت سيستم هاي كنترل اشاره كرد.

يكي ديگر از شاخه هاي قدرت نيز ماشين های الكتريكي است كه شامل ژنراتورها، ترانسفورماتورها و موتورهاي الكتريكي مي شود كه اين شاخه از زمينه هاي مهم صنعتي و پژوهشي گرايش قدرت است. از درسهاي پايه و اصلي موثر در مهندسي قدرت مي توان به دروس مدار،الكترومغناطيس، الكترونيك، ماشين و بررسي اشاره كرد. بعضي از درسهاي تخصصي اين گرايش عبارتند از :

ماشينهاي الكتريكي 3: اين درس از جمله درسهايي است كه ديدي صنعتي به دانشجو مي دهد. مبحث اين درس را مي توان به دو فصل مهم ترانفسورمرهاي سه فاز و ماشينهاي سنكرون تقسيم بندي نمود.

ترانسفورهاي سه فاز و ماشينهاي سنكرون: وسايلي الكتريكي هستند كه بيشتر جنبه صنعتي دارند و كاربردهاي بسيار زياد ترانسهاي سه فازدر انتقال و توزيع انرژي الكتريكي، تبديل ولتاژ در ابتداي همه كارخانه ها وكارگاههاي بزرگ صنعتي و ... بر هيچ كس پوشيده نيست. در اين درس در مورد انواع آرايشهاي اين ترانسها، كليه گروههاي موجود و كاربرد هر نوع، بحث جامعي مي شود.

ماشينهاي مخصوص : به تعبيري مي توان اين درس را نقطه عطف درسهاي تخصصي اين گرايش دانست. زيرا اين درس به بررسي در مورد ماشينهاي ويژه مي پردازد كه اين ماشينها در وسايل خانگي كاربرد فراوان دارند.

الكترونيك قدرت: الكترونيك قدرت در عمل بين الكترونيك و قدرت، آشتي برقرار كرده است. به طور مثال مي توان با فرمان يك ريزپردازنده كه حدود 5 ولت و 200 ميلي آمپر است يك كارخانه را راه اندازي كنيم. درزمينه الكترونيك قدرت المانهايي نظير تريستور، ترانزيستور و ... كاربردهاي فوقالعاده زيادي دارند. از مزاياي اين قطعات تحمل توانهاي بالا مي باشد .

بررسي سيستمهاي قدرت 2 : اين درس بيشتر در موردانتقال انرژي و مشكلات موجود در اين راه صحبت مي كند. از جمله مطالب ارائه شده دراين درس مي توان به پخش بار اقتصادي در شبكه هاي قدرت، اتصال كوتاههاي متقارن ونامتقارن روي شبكه قدرت و پايداري سيستمهاي قدرت اشاره نمود. توليد و نيروگاه: اين درس يكي از درسهاي بسيار جذاب اين گرايش است، زيرا برخلاف ديگر درسها، زياد به مسائل نظري، نمي پردازد و جنبه بسيار عملي دارد. آشنايي با انواع نيروگاهها (آبي، اتمي، بادي، بخار، ...) و همچنين بحث كلي در مورد اين نيروگاهها و روشهاي كاري آنها از مباحث اين درس است .

رله و حفاظت : يك شبكه قدرت را بايد در مقابل خطرات احتمالي (اتصال كوتاهها) محافظت كرد. از وسائلي كه در اين مورد استفاده مي شود ميتوان به رله ها اشاره كرد كه بسته به نوع رله به محض ايجاد يك حالت خطا و يا خرابي در شبكه وارد عمل شده، قسمتي از شبكه را جدا كرد.

عايق و فشار قوي : با توجه به تفاوتهاي ولتاژهاي فشارقوي با ولتاژهاي فشار ضعيف، به طور حتم توليد، اندازه گيري و بهره برداري از اين ولتاژها تفاوتهاي عمده اي با ولتاژهاي فشار ضعيف دارد و براي عايق بندي شبكه فشارقوي بايد از عايقهاي مخصوصي استفاده كرد. فصل نخست اين درس به بررسي اين مقوله مي پردازد.در بخش دوم اين درس انواع تخليله الكتريكي، مراحل مختلف آن در عايقها و اثرات مختلف شكست بر عايق مورد بررسي قرار مي گيرد.

ترموديناميك : شايد اولين سوالي كه در مرحله اول به ذهن برسد ارتباط اين درس با درسهاي برق باشد. كاربرد اصلي مطالب اين درس مبحث توليدنيروگاه است. زيرا هنگام آشنايي با انواع نيروگاهها (نيروگاه بخار، گازي، اتمي و (… بايد اطلاعاتي در مورد سيكل كاري آنها داشته باشيم، پس داشتن اطلاعاتي در مورد ترموديناميك ضروري است.

اصول ميكروكامپيوتر : اين درس را به جرات مي توا ن از جذابترين و پركاربردترين درسهاي برق دانست زيرا در دنياي امروز كه تمامي وسايل مكانيكي آنالوگ جاي خود را به وسايل ديجيتالي مي دهند، داشتن اطلاعات كافي در موردنحوه كار پروسسورها از اولين نيازهاي يك مهندس برق مي باشد. با تركيب مطالب اين درس با هر كدام از درسهاي ديگر مي توان طرحهاي بسيار جالب و پركاربردي را طرح ريزي كرد.

اموزش الکترونیک مقدماتی


بر روی هر نوشته کلیک کنید تا مطلب

مربوطه باز شود

 

 

 

توجه : مقالاتی که با رنگ قرمز مشخص شده اند کامل هستند و سایر مقالات هنوز در حال تکمیل شدن هستند اما کلیه تصاویر مربوط به موضوعات تکمیل نشده ، موجود است .

 

1 ) قوانين و اصول اوليه الكتريسيته و الكترونيك

الكتريسيته و الكترون - قانون اُهم - سيگنالهاي DC , AC - قوانين سري و موازي - بلوك دياگرام ها - علائم اختصاري در الكترونيك - ولتاژ و جريان - مولتي مترها - اوسيلوسكوپ - منابع تغذيه - ترانزيستور در مدارات - سيستم هاي آنالوگ و ديجيتال - مدارات لاجيك - واحد ها در الكترونيك

 

 

 

 

 

6 ) همه چيز درباره فيبرهاي مدار چاپي

فيبر هاي مسي - فيبر سوراخدار - برد بورد

 

 

 

 

 


هر آنچه از برق بخواهید

فید خبر خوان    نقشه سایت    تماس با ما