با سلام از بازدیدتان ممنونیم . امید واریم بتونیم خواسته ها و نیاز های شما رو فراهم کنیم و همکاری خوبی در کنار هم داشته باشیم

محل لوگو

اشتراک در خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه لطفا ایمیل خود را ثبت نمائید

Captcha

آمار بازدید

  • بازدید امروز : 41
  • بازدید دیروز : 169
  • بازدید کل : 415439

صندوق سرمایه گذاری مبتنی بر شاخص


صندوق سرمایه‌گذاری مبتنی بر شاخص (Index fund) یا صندوق سرمایه‌گذاری شاخصی، گونه‌ای از طرح‌های سرمایه‌گذاری جمعی (اغلب یک صندوق سرمایه‌گذاری مشترک یا صندوق قابل معامله در بورس) است. در این نوع صندوق‌ها هدف، انطباق پرتفولیوی سرمایه‌گذاری با شاخص بازار سهام می‌باشد. صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر شاخص، منابع خود را بر پایه الگوی تعیین‌شده برای یکی از شاخص‌های موجود در بازار، سرمایه‌گذاری می‌کنند و اغلب آنها معاملات آتی انجام نمی‌دهند.

صندوق سرمایه گذاری شاخصی درواقع نوعی صندوق است که در آن هدف بازار فقط بر روی یک شاخص کلی یا جزیی است به طوری که تمام اهداف خود را برای خرید و فروش سهام شرکت های بزرگ به کار می رود تا سودی مطمین به دست بیاورد. معمولا در صنودق های سرمایه گذاری شاخصی بر روی شاخص های مهم و بزرگی مانند طلا- نقره- ماشین و غیره که ارزش بالایی دارند سرمایه گذاری می شود. به همین دلیل شما می توانید به راحتی در آن ها بدون نیاز به ریسک بالا سرمایه گذاری کنید.

در این صندوق‌ها خرید و فروش بصورت مستمر انجام نمی‌شود، معمولا زمانی خرید انجام می‌گیرد که وجوهی وارد صندوق شده باشد و زمانی فروش انجام می‌گیرد که سرمایه گذاری از صندوق خارج شده باشد.

ترکیب دارایی صندوق سرمایه گذاری شاخصی چگونه است؟
ترکیب دارایی‌های هر صندوق سرمایه‌گذاری نشان دهنده استراتژی آن صندوق است از این جهت صندوق‌های شاخصی بسیار شبیه به صندوق‌های سهامی هستند. تنها تفاوت ترکیب دارایی صندوق‌های سهامی و شاخصی در انتخاب سهام شرکت‌هاست. صندوق های شاخصی سهام شرکت های بزرگ فعال در بورس را خریداری می‌کنند در حالیکه استراتژی صندوق‌های سهامی کسب سود از خرید هر نوع سهام موجود در بازار بورس است.

صندوق سرمایه گذاری شاخصی مناسب چه افرادی است؟
ریسک سرمایه‌گذاری در صندوق های شاخصی از ریسک سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سهامی کمتر است و نسبت به دیگر انواع صندوق‌ها میزان مشارکت بیشتری در خرید سهام دارد. برای همین این نوع صندوق‌ها بیشتر مورد توجه افرادی قرار می‌گیرد که تمایل به سرمایه‌گذاری مطمئن در بازار بورس دارند.

سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری بیشتر مورد توجه افرادی است که علاقمند به سرمایه گذاری در بازارهای سرمایه هستند اما وقت کافی برای بررسی دائمی بازار ندارند و یا تجربه کافی برای ورود مستقل به بازار را ندارند. صندوق‌های سرمایه گذاری به این دلیل که توسط افراد متخصص و با تجربه در این زمینه اداره می‌شوند برای سرمایه گذاری امن مناسب هستند.

مزایای صندوق سرمایه گذاری شاخصی چیست؟
بزرگترین مزیت صندوق‌های سرمایه گذاری شاخصی کاهش هزینه‌های سبدگردانی و مدیریت صندوق است. چون این نوع صندوق‌ها در نهایت باید شبیه به شاخص کل بازار بورس باشند در هزینه‌ها حداکثر صرفه‌جویی را انجام می‌دهند، تا از متوسط شاخص کل کمترین میزان انحراف را داشته باشند.

همچنین در این صندوق‌ها مدیریت نقشی غیرفعال دارد و ریسک مدیریت صندوق حذف می‌شود زیرا هدف مدیران رسیدن به سود نیست و آن‌ها سعی می‌کنند تا وزن اوراق موجود به شاخص مبنا نزدیک باشد.

صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله(ETF)


به صندوق‌هایی که واحدهای آن‌ها قابلیت معامله در بورس یا فرابورس را نیز دارند، صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله یا به اختصار (ETF) گفته می‌شود. عملکرد این صندوق‌ها به‌طور مستقیم به عملکرد دارایی‌های صندوق و مدیریت آن بستگی دارد.
صندوق ETF یا Exchange-traded fund نوعی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری است که از دارایی‌های متنوع تشکیل شده و واحدهای آن در طول روز همانند سهام در بازار معامله می‌شود و ساختاری شبیه صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک دارند؛ یعنی شما در طول ساعات و روزهایی که بازار معاملات سهام باز است می‌توانید یک یا چند واحد از یک صندوق ETF را بخرید، یا چند واحد از آن را بفروشید. شما با خرید واحدهای ETF، پول خود را در صندوقی سرمایه گذاری می‌کنید که با استفاده از یک تیم مدیریت حرفه‌ای سعی می‌کند تا با تشکیل پرتفویی از سهام و انواع اوراق بهادار، سود کسب کند.
دارایی‌هایی صندوق‌های ETF:
در یک صندوق ممکن است دارایی‌ها متفاوتی بگذارند. یک صندوق ETF ممکن است از چندین سهام، سپرده بانکی، شمش طلا، اوراق خزانه دولتی، مقداری پول نقد، سکه، ارز یا ترکیبی از تمامی این موارد تشکیل شده باشد. این که در صندوق چه می‌گذارند، نوع صندوق را تعیین می‌کند، که در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

اگر شما 1 درصد از یک صندوق ETF را بخرید، مالک 1 درصد تمام این دارایی‌ها می‌شوید. یعنی اگر صندوق از 100 کیلو طلا، 10 میلیارد تومان سپرده، 10 میلیارد تومان اوراق خزانه و 2 میلیارد تومان سهام تشکیل شده باشد، شما مالک 1 کیلوگرم طلا، 100 میلیون تومان سپرده، 100 میلیون تومان اوراق خزانه و 20 میلیون تومان سهام خواهید شد.

البته شما به عنوان سهام‌دار این صندوق، نمی‌توانید به این ترکیب دارایی صندوق دست بزنید، یا اراده کنید که مثلا فقط 100 گرم از طلا را برایتان بفروشند. بلکه اگر یک واحد از صندوق را بخرید، به اندازه سهم خود دارایی کسب می‌کنید و با فروختن آن، دارایی خود را نقد می‌کنید.

درست است که دارایی شما در صندوق باقی می‌ماند و نمی‌توانید آن را به صورت فیزیکی تحویل بگیرید، اما منافع حاصل از تغییرات قیمت این دارایی‌ها نصیب شما می‌شود
مزایای استفاده از ETF:
سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها بسیار ساده است. با انتخاب این صندوق‌ها برای سرمایه‌گذاری شما با صرف زمان کمتر برای انتخاب سهام مناسب، می‌توانید پرتفویی متنوع را در قالب یک سهم داشته باشید. از دیگر مزایای این صندوق‌ها پایین بودن هزینه آن است. دلیل پایین بودن هزینه این صندوق‌ها این است که برای معامله در آن‌ها نیاز به صرف هزینه بابت بازاریابی نیست و تنها کارمزد انجام معاملات کاسته می‌شود. علاوه‌بر موارد ذکر شده در این صندوق‌ها بابت نقل و انتقال واحدهای سرمایه‌گذاری صدور و ابطال هیچ‌گونه مالیاتی اخذ نمی‌شود. دوره فعالیت این صندوق‌ها نامحدود بوده و محدودیتی بابت خرید تعداد واحدها وجود ندارد. دوره پرداخت وجه بازخرید نیز بین ۳ تا ۴ روز کاری است.

انتخاب صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله با درآمد ثابت به‌عنوان بخشی از پرتفوی شما، می‌تواند ریسک مربوط به سرمایه‌گذاری‌هایتان را کم کند و منجر به بهینه‌سازی پرتفوی شما (سبد سرمایه‌گذاری) شود.

ارزش خالص دارایی ها در بورس به چه معناست ؟


ارزش خالص دارایی (Net asset value) یا ارزش دارایی‌های خالص، شاخصی در بورس اوراق بهادار است،

که برای ارزشیابی و برآورد ارزش ذاتی دارایی‌های شرکت‌های سرمایه‌گذاری، استفاده می‌شود و از طریق کسر بدهی، از ارزش روز آن شرکت، به‌دست می‌آید.

با توجه با اینکه کلیه دارایی‌های یک شرکت سرمایه‌گذاری، صرف سرمایه‌گذاری در مبادلات اوراق بهادار می‌گردد، بهترین روش ارزش‌یابی دارایی‌های شرکت‌های سرمایه‌گذاری، محاسبه ارزش خالص دارایی‌های آنها، در هر مقطع زمانی می‌باشد.

 

ارزش خالص دارایی یک شرکت سرمایه‌گذاری حاصل تفاضل دارایی‌ها، از میزان کل بدهی‌های آن می‌باشد.

برای محاسبه ارزش خالص دارایی روش‌های مختلفی وجود دارد و در تمامی بازارهای بورس اوراق بهادار در پایان معاملات هر روز، ارزش خالص دارایی‌های شرکت‌های سرمایه‌گذاری محاسبه می‌گردد.

خرید واحدهای صندوق به معنی سهیم شدن در دارایی‌های صندوق است.

ارزش این دارایی‌ها نیز با توجه به شرایط بازار دائماً تغییر می‌کند. برای مثال، بخشی از دارایی‌های صندوق که به سهام شرکت‌ها اختصاص ‌یافته، با نوسانات روزانه سهام، بالا و پایین می‌رود. علاوه بر این، سود سهام تقسیم‌ شده توسط شرکت‌ها نیز به منابع صندوق اضافه شده و ارزش دارایی‌های آن و به طبع آن ارزش واحدهای خریداری شده را افزایش می‌دهد.

 

بنابراین دارایی‌های هر صندوق روزانه ارزش‌گذاری می‌شود.

اگر بدهی‌های صندوق را که عموما شامل بدهی بابت خرید سهام به کارگزاری‌ها و بدهی به ارکان صندوق می‌شود از آن کم کنیم، ارزش خالص دارایی‌های صندوق بدست می‌آید که با تقسیم آن بر تعداد واحدهای صندوق، می‌توانیم ارزش خالص هر یک از واحدها یا NAV صندوق را بدست بیاوریم.

به عنوان مثال اگر ارزش بازار سرمایه‌گذاری‌ها و سایر دارایی‌های یک شرکت سرمایه‌گذاری 2000 میلیارد ریال قیمت داشته باشد و بدهی‌های آن 1200 میلیارد ریال باشد، در این تاریخNAV این شرکت سرمایه‌گذاری 800 میلیارد ریال خواهد بود.

شرکت‌های سرمایه‌گذاری مذکور NAV هر سهم خود را از طریق تقسیم NAV به تعداد سهام جاری خود محاسبه می‌نمایند.

به‌عنوان نمونه در مثال فوق اگر تعداد سهام جاری شرکت 400 میلیون سهم باشد NAV هر سهم 2000 ریال محاسبه خواهد شد.

ارزش خالص دارایی ها در بورس به چه معناست ؟
انتشار : ۲۸ مهر ۱۳۹۹

برچسب های مهم

تعریف ساده ی صندوق های سرمایه گذاری مشترک


صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک (Mutual Funds)

نوعی نهاد مالی است که وجوه دریافتی از سرمایه‌گذاران را در یک مجموعه اوراق بهادار سرمایه‌گذاری می‌کنند و هر سرمایه‌گذار به نسبت سهم خود در مجموعه، از سود یا ضررهای حاصل از این سرمایه‌گذاری سهم می‌برد.

صندوق سرمایه‌گذاری مشترک پول سرمایه‌گذاران مختلف را جمع‌آوری کرده و سپس با تجمیع این سرمایه‌های خرد، قدرت این را پیدا می‌کند که از مزایای یک سرمایه‌گذاری در مقیاس بزرگ بهره ببرد و از طرف سرمایه‌گذاران این پول‌ها را در انواع اوراق بهادار مثل سهام و اوراق با درآمد ثابت کوتاه‌مدت و بلندمدت سرمایه‌گذاری کند.

به این مجموعه ی اوراق بهادار به اصطلاح پرتفوی میگویند.

سرمایه‌گذران درواقع سهام یا واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری را می‌خرند که هر واحد نشانه سهم سرمایه‌گذار از مالکیت دارایی‌ها و درآمدهای صندوق است.

آنها با این کار پول خود را در یک نهاد مالی سرمایه‌گذاری می‌کنند که آن نهاد با استفاده از یک تیم مدیریت حرفه‌ای، سعی می‌کند تا با تشکیل پرتفویی از سهام و انواع اوراق بهادار، سود مناسبی کسب کند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک یکی از مهم‌ترین سازوکارهای سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی هستند که شرایط بازار را از نظر ریسک و بازده برای سرمایه‌گذاران مختلف به‌ویژه برای سرمایه‌گذاران مبتدی مساعدتر می‌کنند.

ایده اصلی این صندوق‌ها یک‌کاسه کردن پول‌های افراد مختلف و سرمایه‌گذاری آن‌ها توسط یک گروه از مدیران حرفه‌ای سرمایه‌گذاری که تسلط، دانش و تجربه بسیاری در این زمینه دارند، به نمایندگی از سرمایه‌گذاران است.

گفتنی است در کشورهای پیشرفته معمولا افراد اوراق بهادار را مستقیما معامله نکرده و در عوض پول‌های خود را در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک سرمایه‌گذاری می‌کنند.

صندوق‌های مذکور با ایفای نقش واسطه مالی، مزایای متعددی را هم برای بازار سرمایه و هم برای سرمایه‌گذار فراهم می‌کنند.از جمله ی این مزایا:

_این صندوق‌ها از یک‌سو راهکار مناسب برای رشد کمی، کیفی و توسعه پایدار بازار سرمایه، تشویق سرمایه‌گذاری غیرمستقیم و ورود افراد غیرحرفه‌ای به بازار را تسهیل می‌کند.

_از سوی دیگر این امکان را پدید می‌آورند که از طریق تشکیل سبد متنوعی از دارایی‌ها که هرکدام دارای ویژگی‌های خاص خود هستند، ضمن کسب بازدهی مناسب، ریسک سرمایه‌گذاران را نیز کاهش دهند.

در نهایت صندوق‌های سرمایه‌گذاری با توجه به امکانات و توانایی‌هایی که در اختیار دارند، تلاش می‌کنند که سرمایه‌گذاری در بازار را جذاب‌تر و فرصت‌ها و انتخاب‌های بیشتری را با ریسک کمتر و بازدهی بالاتر برای سرمایه‌گذاران فراهم کنند.

سود این صندوق‌ها از کجا بدست می‌آید؟
۱- افزایش قیمت سهام صندوق: وقتی ارزش پرتفوی صندوق بالا می‌رود، طبیعتا خالص ارزش دارایی‌های صندوق هم بالا می‌رود که به خالص ارزش دارایی هر سهم به‌اصطلاح(Net Asset Value) NAV می‌گویند. خالص ارزش دارایی‌ها برابر ارزش دارایی‌ها منهای بدهی‌ها است که بر مبنای هر سهم بیان می‌شود.

۲- سود تقسیمی Dividend: برخی صندوق‌ها ممکن است با توجه به سیاست‌هایشان از محل درآمد سودهای سهام پرتفوی خود یا بهره‌های اوراق با درآمد ثابت، سودی بین سهامداران خود تقسیم کنند.

تحلیل تکنیکال چیست ؟


تحلیل تکنیکال یا Technical Analysis چیست؟


تحلیل تکنیکال به طور ساده یعنی مطالعه تاریخچه قیمت ها، حجم معاملات، نواسانات و تغییرات قیمت است که تا حدود زیادی میتواند به پیش بینی وضعیت بازار در آینده نزدیک یا میان مدت یا دور به شما کمک کند.

تحلیل تکنیکال مختص ارزهای دیجیتال نیست و در هر زمینه ای به خصوص بازار بورس مورد استفاده است.

به طور کلی می توان گفت تحلیل تکنیکال با استفاده از نمودار و اطلاعات مرتبط مانند قیمت و حجم، و همچنین تکنیک‌ها و ابزارهای مختلف به ارزیابی وضعیت کلی بازار و سهام مختلف می‌پردازد.

تحلیل تکنیکال در واقع یک استراژیک معاملاتی برای ارزیابی سرمایه گذاری ها است، که با تجزیه و تحلیل روند های آماری، استفاده از تحرکات قیمتی و حجم معاملات، فرصت های معامله را تعیین میکند.

همان طور که چارلز داو (پدر تحلیل تکنیکال )  هم عنوان کرده است، اولین و مهم‌ترین فرض در تحلیل تکنیکال این است که قیمت، همه اطلاعات را نشان می‌دهد.

درواقع تحلیل تکنیکال تکیه بر تحلیل آماری نوسانات قیمت دارد، با سعی بر اینکه با دیدن الگو و روند های قیمتی گذشته و حال، روند قیمت آینده را پیش بینی کند.

از دیگر فرضیات تحلیل تکنیکال که توسط داو بیان شده است این است که نوسانات قیمتی بازار تصادفی نیستند و الگوها و روندها طی زمان تکرار می‌شوند.

سه اصلی که تحلیل تکنیکال بر آن استوار است:

1.تحلیل تکنیکال معتقد است که قیمت همه چیز را نشان میدهد و همه چیز از جمله اصول بنیادی در قیمت سهم مشخص است، و با توجه به آن نیازی به سایر عوامل قبل از تصمیم گیری برای سرمایه گذاری نیست.

2.تحلیلگران تکنیکالی معتقدند که قیمت‌ها در روندهای نموداری کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت، حرکت و روندهای گذشته را تکرار می‌کنند.

3.براساس روانشناسی بازار و احساساتی مانند ترس و هیجان، چرخه های قیمتی گذشته تکرار می‌شود.درواقع طبیعت روند قیمت اینگونه است که تمایل دارد همچون گذشته تکرار شود.

تحلیلگر تکنیکال با استفاده از نمودارها احساسات را تحلیل می‌کند و متعاقب آن به تحلیل روند قیمتی نمودار سهام می‌پردازد. برخی از ابزارهای تحلیل تکنیکال برای روندهای ۱۰۰ ساله است که مورد استفاده قرار گرفته‌اند؛ زیرا تحلیلگران بر این باورند که نمودار سهام، روندهای قیمتی خود را تکرار می‌کنند.

تحلیل تکنیکال چگونه مورد استفاده قرار می‌گیرد؟


تحلیلگر تکنیکال تلاش می‌کند تا برای هر نوع اوراق بهادار تحرکات قیمتی را پیش‌بینی کند. او می‌تواند در کنار استفاده از قیمت سهم، حجم معاملات سهم را نیز برای تحلیل خود به کار برد. در هر صنعتی از بازار، هزاران الگو و سیگنال وجود دارد که در تحلیل تکنیکال به کار می‌رود. برخی از ابزارها و اندیکاتورها بر تعیین وضعیت فعلی بازار تمرکز می‌کنند و برخی دیگر بر وضعیت آینده بازار.

مهم ترین تفاوت بین تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال چیست؟

تحلیل بنیادی روشی است که ارزش ذاتی سهام را ارزیابی می‌کند. این تحلیل دارای نگاه کلی از شرایط اقتصاد، صنایع، شرایط مالی و مدیریتی شرکت‌ها است و همه موارد مالی شرکت از جمله دارایی ها، بدهی ها، درآمد و مخارج برای تحلیل بنیادی مهم است

در تحلیل تکنیکال تلاش نمی‌شود تا ارزش ذاتی سهام تعیین شود و به جای آن از نمودار سهام استفاده می‌شود تا با مشخص کردن الگوها و نمودار، رفتار سهم در آینده نشان داده شود.

تحلیل بنیادی یا فاندامنتال چیست و چه کاربردی دارد ؟


یکی از روش های تحلیل بازار سرمایه و پیش بینی قیمت ها، تحلیل بنیادی است.

در اصل پیش بینی به دو روش اصلی امکان پذیر است:

1.تحلیل تکنیکی 2.تحلیل بنیادی

تعریف تحلیل بنیادی را میتوان روشی برای ارزیابی اوراق بهادار که شامل اندازه گیری ارزش ذاتی با در نظر گرفتن همه ی عوامل مربوط به اقتصاد، مالی و سایر عوامل کمی و کیفی است.

درواقع یک تحلیل گر بنیادی سعی دارد تا هر عاملی را که میتواند بر ارزش اوراق بهادار تاثیر میگذارد مطالعه و بررسی نماید، عواملی مثل نیروهای اقتصاد کلان و عوامل خاص شرکت ها، نظیر شرایط مالی و مدیریت شرکت.

به زبان ساده تحلیل بنیادی یا تحلیل فاندامنتال  یک روش تحلیلی است که در آن تحلیل گر به مسائلی که علت جابجایی قیمت هستند توجه میکند؛تحلیل گران با بررسی شرایط بنیادی یک دارایی(سهام، ارز، سکه و...) و عوامل موثر د ارزش ذاتی آن دارایی، روند حرکت آتی قیمت آن را پیش بینی میکنند.

هدف نهایی این تحلیل، به دست آوردن ارزشی است که سرمایه گذار بتواند آن را با قیمت کنونی اوراق بهادار مقایسه کند؛با این هدف که تشخیص دهد چه نوع موقعیتی را باید در ارتباط با اوراق بهادار اتخاذ کند(قیمت پایین=خرید، قیمت بالا=فروش)

تحلیل بنیادی به دنبال محاسبه ی ارزش ذاتی هر سهم است و به این منظور به مطالعه ی هر چیزی، از وضعیت کلی اقتصاد و صنعت تا وضعیت مالی شرکت و مدیریت آن میپردازند.

تحلیل گران بنیادی در جست و جوی این هستند که ارزش ذاتی سهام چقدر است، و بر اساس دانسته های بنیادی اقدام به خرید و فروش و کسب سود میکنند.

دو اصل مهم در تحلیل بنیادی:

1.ارزش ذاتی 2.ارزش دارایی ها در تحلیل بنیادی

در بورس بسیار اتفاق می افتد که قیمت مجموع سهام یک شرکت از ارزش دارایی های آن نیز کمتر میشود، خوب در این شرایط این کاملا طبیعی است، که این یک فرصت بزرگ برای سرمایه گذاری است.

برای مثال فرض کنید میخواهید یک مغازه را خریداری صورت باید به دو عامل ارزش ذاتی و روند سودآوری آینده ی مغازه توجه کرد

این مثال برای شرکت های بورسی نیز صادق است، شما با خرید سهام یک شرکت انگار بخشی از یک مغازه را خریدید و به همان نسبت در سود آن شرکت سهیم هستید؛و برای تحلیل بنیادی آن شرکت باید به ارزش ذاتی و روند سودآوری آن شرکت توجه کنید.

اینگونه یک تحلیل گر بنیادی میتواند ارزش سهام یک شرکت را در آینده تخمین بزند.

پرتفوی یا سبد سهام چیست ؟


معنی ساده واژه ی پرتفوی سبد سرمایه گذاری است.
پرتفوی در اصطلاح مالی نیز به کنار هم قرار گرفتن ترکیبی از دارایی های مختلف مالی اعم از املاک و مستغلات، سهام شرکت ها، اوراق با درآمد ثابت و سپرده های بانکی با هدف تنوع بخشی و کاهش ریسک سرمایه گذاری را پرتفوی یا سبد سرمایه گذاری میگویند./ سرمایه گذاران در بازار سرمایه در مقابل سرمایه گذاری که انجام میدهند(ریسک)باید بازدهی را از بازار کسب کنند(ریوارد)؛درواقع میزان سرمایه گذاری صورت گرفته توسط هر سرمایه گذار، وابسته به مقادیر بازده و ریسک است./ به بیان ساده سود یک سهم میتواند،ضرر سهام دیگر را جبران کند./ یک ضرب المثل معروف میگوید:همه ی تخم مرغ ها را در یک سبد نگذارید.
برای مثال دو شرکت x و y را در نظر بگیرید که هر دو یک محصول یکسان را تولید میکنند؛در مقاطع زمانی ای به دلیل ایجاد بحران، بازدهی شرکت x کاهش میابد، در حالی شرکت y در حال بازدهی بیشتری ناشی از تولید بیشتر و کسب سهم بیشتری از بازار میباشد.
فرض کنید سرمایه گذاری قصد خرید سهام یکی از این دو شرکت را دارد؛
در صورتی که فقط سهام شرکت y را بخرد، ممکن است که سرمایه گذار بازده قابل توجهی
(با توجه به افزایش ارزش سهم شرکت)به دست آورد، ولی از طرفی ممکن است که شرکت x پس از مدتی ساز و کار داخلی خود را اصلاح کند تا بتواند در رقابت با شرکت مقابل پیروز شود، و در نتیجه شرکت y دچار کاهش شدید قیمت سهام شود.
اما اگر سرمایه گذار در همان ابتدا، به جای اختصاص تمام سرمایه ی خود به شرکت برتر(y)، رشد شرکت رقیب را پیش بینی کرده و سرمایه ی خود را به گونه ای معقول بین هر دو شرکت تقسیم کند، اقدام به کاهش ریسک سرمایه گذاری خود کرده است.
در واقع سرمایه گذار با خرید بخشی از سهام دو شرکت اقدام به تشکیل پرتفوی سبد سهام کرده است.

پرتفوی یا سبد سهام چیست ؟
انتشار : ۱۶ مهر ۱۳۹۹

برچسب های مهم

ارزش ذاتی یک سهام چیست ؟ تفاوت ارزش ذاتی و ارزش بازاری یک سهام در چیست ؟


ارزش ذاتی یا(intrinsic value)در علوم مالی به ارزش واقعی یک شرکت یا یک دارایی میگویند، که پایه و اساس آن بررسی تمامی، ابعاد کسب و کار مورد نظر از جمله صورت های مالی و لحاظ دارایی های مشهود و نامشهود انجام گرفته است؛این ارزش مستقل از قیمت بازار است.
برای درک بهتر به دنبال پاسخ این سوال مطرح میرویم که:
سرمایه گذاران بر مبنای چه چیزی اقدام به خرید یا فروش یک فرآورده، ارز، دارایی یا سهام می نمایند؟
ارزش ذاتی لزوما برابر با ارزش بازار نیست؛و به همین دلیل سرمایه گذاران بنیادی با استفاده از تفاوت میان ارزش ذاتی و قیمت بازار اقدام به خرید یا فروش دارایی سهام میکنند.
اگر سهامی که در حال معامله است ارزش ذاتی بیشتری از ارزش بازاری خود داشته باشد،فعالان و سرمایه گذاران بازار اقدام به خرید این سهام میکنند، و اصطلاحا به چنین سهامی undervalue میگویند.
حال اگر سهامی بالاتر از ارزشهای خود در حال معامله باشد، سرمایه گذاران اقدام به فروش میکنند، وبه این سهام اصطلاحا overvalue گفته میشود.
برای مثال فرض کنید،قیمت بازار سهم شرکت A ، هم اکنون 300 تومان است؛به بیان دیگر سهام این شرکت هم اکنون با قیمت 300 تومان در حال معامله است، اما سرمایه گذاران زیادی همچنان متقاضی خرید آن هستند، و اگر دلیل تقاضای این سرمایه گذاران برای خرید این سهم را بخواهید، همه ی آنها پاسخ خواهند داد:(به نظر ما این سهم بیشتر از 300 تومان ارزش دارد)
درنتیجه ارزش واقعی شرکت A از نظر این سرمایه گذاران بیشتر از قیمت بازار این سهم است.
بنابر این در یک تعریف ساده ارزش ذاتی یک سهم، بیان کننده قیمتی است که سرمایه گذاران برای آن سهم قائل هستند.
همچنین به اختلاف بین ارزش ذاتی سهام و قیمت بازار حباب گفته میشود؛حباب میتواند مثبت یا منفی باشد.
اگر سهمی قیمت بازاری بیشتری از ارزش ذاتی سهام خود داشته باشد، حباب مثبت و باید فروخته شود.
و اگر سهمی قیمت بازاری کمتری از ارزش ذاتی سهام خود داشته باشد، حباب منفی و باید خریداری شود.

ارزش ذاتی یک سهام چیست ؟ تفاوت ارزش ذاتی و ارزش بازاری یک سهام در چیست ؟
انتشار : ۱۶ مهر ۱۳۹۹

برچسب های مهم

شاخص بورس چیست ؟ تحلیل انواع مختلف شاخص بورس


واژه ی شاخص در مفهوم کلی به معنای نشانگر و بیان گر عددی است که میتوان با استفاده از آن تغییرات ایجاد شده در یک یا چند متغییر را در یک بازه ی زمانی خاص، مشاهده کرد.

در واقع شما با بررسی یک شاخص میتوانید از وضعیت و نوسانات متغییر های مورد بررسی آن شاخص آگاه شوید.

شاخص بورس:

از شاخص بورس برای بررسی وضعیت کلی بورس و روند رشد یا افت این بازار استفاده میشود.

بورس شاخص های متفاوتی دارد که با توجه به کارکرد هر کدام از آنها میتوان وضعیت بورس را از جنبه های خاصی بررسی کرد و وضعیت گذشته و حال بورس را دریافت.

در ادامه با برخی از این شاخص های مهم آشنا میشویم:

شاخص کل بورس:

یکی از پر کاربرد ترین شاخص ها در بازار بورس و سرمایه گذاری،شاخص کل بورس است؛که در رسانه ها از آن به عنوان، شاخص بورس تهران نام برده میشود.

این شاخص بیانگر سطح عمومی قیمت و سود سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است؛در واقع تغییرات این شاخص بیانگر میانگین بازدهی سرمایه گذاران در بورس است؛برای مثال اگر شما از تمام شرکت های بورسی یک سهم بخرید، در این صورت تغییرات شاخص کل بورس برابر با میزان بازدهی سهام شماست.در نتیجه این شاخص هم تغییرات قیمت سهام و هم سود های سالیانه ای که شرکت ها به شما پرداخت میکنند را محاسبه میکند.

نکته ی دیگری که باید به آن توجه کنید این است که، میزان تغییرات شاخص برای ما اهمیت دارد نه خود عدد شاخص!

طبق فرمول محاسبه ی شاخص کل، هرچه شرکت ها بزرگتر باشند(سرمایه بیشتری داشته باشند)تاثیر بیشتری روی شاخص کل خواهند داشت.

شاخص قیمت:

شاخص قیمت بیانگر روند عمومی قیمت سهام همه ی شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار است، برای مثال اگر شاخص قیمت بورس در یک سال 20درصد رشد داشته باشد، به معنای رشد 20درصدی قیمتها در بورس در طی یک سال گذشته است.

تفاوت مهم این شاخص با شاخص کل این است که در شاخص قیمت چیزی که مورد محاسبه قرار میگیرد فقط قیمت سهام شرکت های بورسی است، در حالی که در شاخص کل علاوه بر قیمت، سود پرداختی شرکت ها هم در محاسبه ی شاخص در نظر گرفته میشود.

در شاخص قیمت نیز هرچه سرمایه یک شرکت بیشتر باشد ، تاثیر آن بر شاخص قیمت بیشتر است.

شاخص 50 شرکت فعال تر:

نقد شوندگی یعنی خرید و فروش آسانتر و سریع تر سهام ؛در نتیجه هر شرکتی که سهامش ساده تر و سریع تر خرید و فروش شود به اصطلاح نقد شوندگی بیشتری دارد.

هر سه ماه یک بار فهرست شرکت های فعال تر را بر اساس میزان نقد شوندگی منتشر میکنند.

شاخص 50 شرکت فعال تر، تغییرات سطح عمومی قیمت سهام 50 شرکتی را نشان میدهد که سهام آنها از سایر شرکت ها، نقد شونده تر هستند.

 

ضریب بتا و میزان نوسان یک سرمایه گذاری


میزان ریسک یک سرمایه گذاری که سرمایه گذار با تصاحب سهمی نسبت به کل بازار متحمل میشود با ضریب بتای آن به دست می آید؛
درواقع ضریب بتا معیاری بر اساس داده های زمانی معاملات سهام به دست آمده است، که ما را از نوسان آن سرمایه گذاری نسبت به بازار آگاه میکند.
ضریب بتا وسیله ای برای سنجش میزان ریسک و بازده یک سهم خاص:
برای درک بهتر به موارد زیر توجه کنید:
_بتا بازار برابر یک است، در نتیجه اگر ضریب بتا سهمی برابر یک باشد، افزایش و کاهش قیمت آن سهم طبق افزایش و کاهش بازار خواهد بود.

_حال اگر این ضریب برای سهمی بیشتر از یک باشد، نوسانات بازدهی آن سهم بیشتر از بازار است، که آن را دارایی پر ریسک میگویند.

_ اگر این ضریب برای دارایی هایی کمتر از یک باشد، نوسانات آن نیز نسبت به بازار کمتر خواهد بود، که به این دارایی ها، کم ریسک گفته میشود.

_دوبرابر بودن ضریب بتای سهمی به این معناست که افزایش و کاهش قیمت آن دو برابر قیمت بازار است؛برای مثال اگر بازار 5درصد افزایش یا کاهش داشته باشد، این سهم 10درصد افزایش یا کاهش خواهد داشت.

_سهمی که بتای صفر دارد، با نوسانات بازار تغییر نخواهد کرد و در نتیجه نمیتوان هیچ رابطه ای میان رشد یا سقوط بازار و رشد یا سقوط این سهم پیدا کرد.

_رشد و افت سهمی که بتای منفی دارد، عکس بازار است؛برای مثال اگر بازار 5درصد رشد کند، ارزش این سهم 5درصد کاهش می یابد.

ضریب بتا و میزان نوسان یک سرمایه گذاری
انتشار : ۸ مهر ۱۳۹۹

برچسب های مهم

ارز دیـجــیتـال اتریوم چیست ؟ آشنایی با ارز جنــجالی اتـــــریـــــوم


اتریوم چیست؟

اتریوم ،یک پلتفرم آزاد غیر متمرکز که باعث فعال سازی قرارداد های هوشمند می شود.احتمال از کار افتادن، تقلب و نفوذ افراد در آن غیرممکن است.

در واقع اتریوم را اینگونه هم می توان بیان کرد: یک پلتفرم آزاد که براساس شبکه بلاک چین می باشد که به توسعه دهندگان این امکان را می دهد برنامه های غیر متمرکز خود را روی آن اجرا کنند.پرداخت ها و معاملاتی که بر روی اتریوم قابل بارگذاری هستند کاملا جدا از بانک ها و ارز های پولی دیگر هستند. شبکه ارز دیجیتال آن با نام اتر شناخته می شود و واحد تخصصی اتریوم ETH نامگذاری میشود.

هرکسی می تواند با استفاده از اتریوم برنامه های غیرمتمرکز خود را گسترش دهد. همچنین اتریوم سبب شد تا توسعه دهندگان بدون نیاز به ساخت شبکه بلاک چین جدید با استفاده از اتریوم برای راه اندازی برنامه های خود ارز دیجیتال جداگانه ای بسازند که به آن‌ها توکن می‌گویند. در واقع توکن، یک نوع ارز از برنامه‌های غیرمتمرکزی هست که خودشان بلاک چین شخصی ندارند و از بلاک چین های دیگر مثل اتریوم پیروی می‌کنند.

اتریوم ابداع گردید تا دیگر نیازی به بانک ها،شرکت ها و ارز های دیگر نداشته باشیم و به صورت انلاین همه خرید و فروش هایمان را انجام دهیم.

 

 

اتریوم توسط چه کسی و چه زمانی به وجود آمد؟

 

اتریوم در سال 2015 توسط شخصی به نام ویتالیک بوترین ساخته شد، او در مجله بیت کوین مشغول به کار بود و معتقد بود که بیت کوین دارای یک سری نقاط ضعف می باشد و باید این ضعف هارا برطرف کرد در نهایت او اتریوم را پایه گذاری کرد تا دیگر چنین مشکلاتی پیش نیاید.

 

نحوه کار اتریوم چگونه است؟

 

همانطور که گفتیم، اتریوم پلتفرمی برای اجرای قراردادهای هوشمند است. قراردادهای هوشمند برنامه‌هایی هستند که توسط برنامه‌نویسان نوشته می‌شوند و بدون توقف، یک پروسه را به صورت هوشمند انجام می‌دهند. زبانی که با آن قراردادهای هوشمند را می‌نویسند، زبان برنامه نویسی (Solidity) است.

 

قراردادهای هوشمند روی بلاک چین اتریوم قابل اجرا هستند. اتریوم مانند بیت کوین، بلاک چین مخصوص خودش را دارد. مثل بیت کوین، در اتریوم هم یک بلاگ چین وجود دارد که براساس آن فعالیت میکند یعنی همه کسانی که در شبکه اتریوم حضور دارند در تایید تراکنش‌ها نقش دارند.

 

اتر چیست؟

 

اتر (Ether) نام ارز دیجیتال اصلی شبکه اتریوم است. یکی از کاربردهای اتر استفاده از انجام پرداخت‌های آنلاین می‌باشد اما هدف اصلی از اتر ایجاد فعالیت در شبکه اتریوم می باشد.اتر مانند یک موتور راه اندازی برای اتریوم است.

 

هزینه‌های شبکه مثل تراکنش‌ها مالی با استفاده از اتر قابل پرداخت هستند و ماینرها در ازای ساخت بلاک به عنوان پاداش اتر دریافت می‌کنند. اتر دارای ارزش خاصی بوده و در صرافی‌ها خرید و فروش می‌شود.

 

آیا اتریوم قابل استخراج است؟

 

شایدتا به حال از خود پرسیده اید علاوه بر خرید اتریوم می توانیم آن را استخراج کنید یا خیر!!.بله می ت.انید نیز آن را استخراج کنید اما باید این وسایل را تهیه کنید:

 

1-خرید سیستمی قدرتمند به همراه داشتن کارت گرافیک قوی بر روی آن

 

2-داشتن کیف پول دیجیتال برای جمع آوری و محافظت از اتریوم های استخراج شده

 

3-آشنایی با نرم افزار های ماینینگ و اطلاعات درباره آن

 

قبل از هر کاری باید در نظر بگیرید این روش یک سرمایه گذاری محسوب می شود و هر سرمایه گذاری با ریسک همراه است،توصیه میشود اگر علم و شرایط و توانایی انجام این کار را دارید وارد این کار شوید همچنین این روش معایبی نیز دارد که در قسمت بعد برایتان بازگو میکنم.

 

ماین اتریوم علاوه بر مزایایی که دارد مانند دریافت اتریوم و سودآوردن برای افراد معایبی مانند مصرف برق زیاد که هر سیستم معادل 1250 وات برق مصرف میکند ممکن است سیستم شما بسوزد، پس باید در مکانی سرد راه اندازی شود.

نوسانات قیمت اتریوم ؟

در سال ۲۰۱۷، سال بسیار شگفت انگیزی برای اتریوم بود، قیمت اتریوم ۱۰,۰۰۰ درصد رشد داشت. یعنی ۱۰۱ برابر. یعنی ۱۰۰ دلار در ابتدای ۲۰۱۷، و برداشت ۱۰,۰۰۰ دلار در انتهای ۲۰۱۷. این اتفاق یک معجزه بوده و تا به حال چنین رشدی در طی این چند سال رخ نداده است. در سال 2016 ارزش هر اتر کمتر از یک دلار بود.

 

پس از ژانویه 2018، قیمت اتریوم کاهشی زیادی داشت ، اتریوم از بالاترین قیمتش در 1500 دلار بوده، بیش از 89 درصد سقوط کرده است. ارزش کل این ارز دیجیتال در اوایل سال 2017 به شدت به بیت کوین نزدیک شده و منتقدان پیش‌بینی می‌کردند که این ارز دیجیتال به زودی از قیمت بیت کوین هم عبور کند. در حال حاضر قیمت بیت کوین 370 دلار می باشد.

کیف پول اتریوم چیست؟

کیف پول دیجیتال یا همان wallet به شما این امکان را می دهد اتریوم هایتان را در آن ذخیره کنید تا کسی به آن دسترسی پیدا نکند این کیف پول بر روی کامپیوتر و گوشی همراه شما نصب می شود و دارای یک کلید است که فقط توسط خود شما قابل دسترسی و برداشت است.

خرید اتریوم؟

برای خرید اتریوم می توانید، با مراجعه به سایت های داخلی اتریوم را خریداری کنید به یاد داشته باشید سایت ها باید معتبر و قابل اعتماد باشند 

آینده اتریوم در 10 سال آینده چگونه خواهد بود؟

منتقدان پیش بینی می کنند با توجه به قیمتی که این ارز درحال حاضر داشته و جوان بودن این ارز احتمال می دهند در 10 سال آینده بسیار پیشرفت چشمگیری خواهد داشت. امیدوارم اطلاعات لازم را در این زمینه به شما دوست عزیز رسانده باشم.

 

 

ارز دیـجــیتـال اتریوم چیست ؟ آشنایی با ارز جنــجالی اتـــــریـــــوم
انتشار : ۲۴ شهریور ۱۳۹۹

برچسب های مهم

تاریخچه ی جالب به وجود آمدن بورس درایران و جــهان


واژه “بورس” در لغت و در زبان فرانسوی به معنای “کیف پول” است. به باور بیشتر کارشناسان حوزه اقتصاد، تاریخچه پیدایش واژه بورس در جهان به قرن پانزدهم میلادی باز می‌گردد. زمانی که بازرگانان و تجّار در شهر بروژ بلژیک، در میدانی به نام “تربورس” (TerBeurze) و در مقابل خانه اشراف‌زاده‌ای به نام “واندر بورس” جمع شده و به خرید و فروش کالاها و اجناس خود می‌پرداختند.

از آن تاریخ به بعد مکان‌هایی که مردم در آن جا کالاها و اجناس مختلف را معامله می‌کردند، به بورس معروف شدند. تاریخ تاسیس اولین بورس در جهان نیز در منابع مختلف، قرن پانزدهم میلادی (در حدود سال ۱۴۶۰ میلادی) در آنورس بلژیک ذکر شده است.

 باید بگوییم اندیشه ی ایجاد بازار بورس زمانی شکل گرفت که عده ای از بازرگانان اروپایی از فعالیت های تجاری خود ضرر کردند، بنابراین به فکر راه حلی افتادند تا به وسیله ی آن بتوانند جلوی این ضرر را بگیرند و یا آن را به حداقل برسانند.

نتیجه آن شد که تعدادی از بازرگانان عده ای را در فعالیت های خود شریک کردند تا با این روش سود و زیان احتمالی را با آنها تقسیم کنند. این تجربه موفقیت آمیز بود لذا به تدریج هر تاجری سعی می کرد تا فعالیت های تجاری خود را با این روش ادامه دهد؛ به خصوص که این روش برای افرادی که فعالیت های بزرگ اقتصادی انجام می دادند بسیار مطلوب تر بود.

سیر تکاملی تاریخچه بورس در جهان

به گفته‌ی مورّخین این مکان‌ها در ابتدا نظم و انضباط خاصی نداشتند و همه افراد می‌توانستند در آن جا فعالیت کنند، اما با گذشت زمان، تغییراتی ایجاد شد و نظم و انضباط خاصی در آن‌ها شکل گرفت. به طوری که پس از گذشت چند سال، فقط بازرگانان، صرافان و تجّار اجازه حضور و فعالیت در آن را داشتند. با گذشت زمان و پیشرفت جوامع، تالارهای مسقّف بورس شکل گرفت و بازرگانانی که تا قبل از آن در محوطه‌های باز معاملات خود را انجام می‌دادند، به این تالارها راه یافتند. بسیاری از منابع علمی و تاریخی نیز شکل‌گیری بورس را از زمان آغاز به کار این تالارها به صورت رسمی ثبت کرده‌اند.

بازرگانان و تجّار همواره برای این که احتمال ضرر و زیان تجارت خود را کاهش دهند، به دنبال شراکت با تجّارِ دیگر بودند. در واقع آن‌ها شراکت را بهترین راه برای کاهش ریسک و ضرر و زیان خود می‌دانستند، چرا که با شریک شدنِ چندین فرد در یک کسب و کار، سود و زیان‌ احتمالی آن کسب و کار نیز بین آن‌ها تقسیم می‌شد. با این طرزِ فکر بود که شرکت‌های سهامی، رفته رفته جایگاه خود را در اقتصاد پیدا کردند. در این شرکت‌ها هر فرد به اندازه‌ی سرمایه‌ای که در شرکت دارد، در سود و زیان آن نیز شریک می‌شود. نام اولین شرکت سهامی تاسیس شده “ماسکووی” (Muscovy) بود. این شرکت در سال ۱۵۵۳ میلادی و با مشارکت عده ای از تجّار در روسیه راه‌اندازی شد.

در تصویر زیر نقاشی سال ۱۸۵۸ میلادی از محل اولین بورس‌های شکل گرفته در بلژیک را مشاهده می‌کنید.

 

اولین‌ بورس در جهان

با گسترش معاملات و مبادلات تجاری در جهان، نیاز به سرمایه‌گذاری و سهام‌دارانِ بیشتر روز به روز افزایش یافته و در نتیجه مراکزی که بتواند بین سرمایه‌گذاران و متقاضیان سرمایه (یعنی شرکت‌ها) ارتباط برقرار کند، ایجاد شد. این مراکز که بعدها به «بورس» معروف شدند، مرکزی برای خرید و فروش سهام شرکت‌ها بودند.

اولین بورس اوراق بهادار جهان به صورت رسمی در اوایل قرن هفدهم میلادی در شهر آمستردام هلند تشکیل شد. همچنین اولین شرکتی که سهام آن در این بورس معامله شد، “کمپانی هند شرقی” بود. فعالیت‌های آغازین مرتبط با بورس در شهر لندن نیز در قهوه‌خانه‌های این شهر و در اوایل قرن هجدهم میلادی شروع شد. پس از خرید یک ساختمان مستقل توسط معامله‌گران در سال ۱۷۷۳، نهایتا در سوم مارس سال ۱۸۰۱ میلادی، بورس لندن نیز فعالیت رسمی خود را آغاز کرد. چندین سال بعد نیز بورس نیویورک به عنوان سومین بورس بزرگ در طول تاریخ تاسیس شد؛ که تاریخچه متفاوت و خاص خود را دارد.

با شروع فعالیت این بورس‌ها، به تدریج بازرگانان سایر کشورها نیز به کمک دولت خود بورس‌های دیگر را تاسیس کردند، به طوری که امروزه کمتر کشوری را می‌توان یافت که از وجود این رکنِ اساسی اقتصاد محروم باشد. فدراسیون جهانی بورس‌ها (WFE) در حال حاضر وظیفه هماهنگی و تسهیل مبادلات جهانی، حفاظت از حقوق صاحبان سهام و گسترش بورس‌های جهان را بر عهده دارد.

در عکس بعدی تصویری از بورس بروکسل بلژیک در سال ۱۹۳۳ میلادی را مشاهده می‌کنید. ساختمان‌هایی عظیم و تالارهایی با شکوه که محل جمع شدن بازرگانان و سرمایه‌گذاران بوده و هستند …

تاریخچه بورسِ سهام نیویورک در وال استریت

مقرّ اصلی تعدادی از مهمترین بورس‌های جهان به خصوص بورس نیویورک، در خیابان وال استریت (wall street) در محله منهتنِ نیویورک است. دلیل نام‌گذاری وال استریت به این نام، ساخت دیواری بزرگ توسط استعمارگران هلندی برای جلوگیری از حملات سرخ ‌پوستان و دزدان دریایی در سالیان دور در این منطقه بوده است.

در آن زمان ۲۶ کارگزار بازارِ سهام، در خیابان وال استریت نیویورک، در ۱۷ ماهِ می سال ۱۷۹۲ میلادی زیر یک درخت چنار دور هم جمع شده و توافق نامه‌ای را امضا کردند که بعدها به توافق‌نامه ” Button Wood” معروف شد. سپس در ۸ مارس سال ۱۸۱۷ اساسنامه‌ای تنظیم شد که آغاز به کار بورس نیویورک را رسمیت بخشید.

در تصویر زیر نقاشی به‌جا مانده از وال استریت در سال ۱۸۶۷ میلادی را مشاهده می‌کنید.

تاریخچه بورس در ایران

مطالعات اولیه درباره تأسیس بورس در ایران، به سال ۱۳۱۵هجری‌شمسی برمی‌گردد. در این سال، فردی بلژیکی به نام «ران لوترفِلد» پس از انجام مطالعات گسترده درباره‌ تأسیس بورس در ایران، اساسنامه‌ داخلی بورس را تهیه و به مسئولان ایرانی ارائه کرد، اما با توجه به شرایط آن زمان و وقوع جنگ جهانی دوم، عملاً موضوع بررسی و تأسیس بورس در ایران بیش از ۲۵سال به تأخیر افتاد.

در سال ۱۳۴۱، کمیسیونی در وزارت بازرگانی و با حضور نمایندگان وزارت دارایی، وزارت بازرگانی و بانک توسعه‌ صنعتی و معدنی ایران تشکیل و موافقت‌‌نامه‌ اولیه تأسیس بورس سهام در این کمیسیون، تنظیم شد. در اواخر همان سال یعنی سال ۴۱، هیئتی از بورس بروکسل به سرپرستی دبیر کل این بورس برای مشارکت در راه‌اندازی بورس ایران، به کشورمان دعوت شدند و بالاخره پس از چهار سال، در سال ۱۳۴۵ قانون تشکیل بورس اوراق بهاوان دار در مجلس تصویب و برای اجرا از سوی وزارت اقتصاد به بانک مرکزی ابلاغ شد. حدود یک سال بعد از ابلاغ قانون تشکیل بورس اوراق بهادار، در پانزدهم بهمن‌ماه سال ۱۳۴۶، بورس اوراق بهادار تهران با انجام چند معامله بر روی سهام بانک توسعه‌‌‌‌‌‌‍ صنعتی و معدنی که بزرگ‌ترین مجتمع واحدهای تولیدی و اقتصادی در آن تاریخ به شمار می‌رفت، به‌طور رسمـی فعالیت خود را آغاز کـرد.

سبد گردانی در بورس چیست ؟


سبد‌گردانی در بورس :

وقتی فردی مجرب و کارشناس در امر سرمایه گذاری بر اساس ویژگی ها، سطح ریسک کردن و میزان سرمایه برایتان سبدی مناسب را تشکیل می دهد و بر آن نظارت می کند سبدگردانی اتفاق می افتد

سبد گردان شخصی است که طی قراردادی که با افراد میبندد در ازای خرید و فروش صحیح سهام ها در صدی از سود کسب شده را به عنوان کارمزد بر میدارد 

به عبارتی دیگر شخص یا اشخاصی دیگر سبد یا پرتفوی شما را می گردانند تا سود مناسبی به شما بدهد.

همانطور که از نام سبدگردان مشخص است مالکیت کامل متعلق به شخص سرمایه‌گذار است و شخص سبدگردان باید خرید و فروش سهام برای مالک را به عهده داشته باشد.

 

چه کسی سبدگردانی میکند؟

 

در فرایند سبدگردانی یک فرد با تجربه و یک تیم تحلیل گر همه در حال بررسی سهام ها هستند و برای شما بهترین گزینه برای سرمایه گذاری و سود دهی بیشتر را انتخاب میکنند. تصمیمات ضروری برای رشد این سبد و افزایش ارزش آن از طرف مدیر گرفته می شود که بر اساس تغییرات عوامل موثر بر سرمایه گذاری می باشد.

 

این که سبد شما طوری چیده شده باشد که مملو دارایی های سودده و ارزشمند باشد، در بورس اهمیت زیادی دارد و برای همین است که سبدگردانی طرفداران زیادی دارند.

 

مزایای سبدگردانی

استفاده از توان و تخصص یک مدیر سبد و مشورت های تیم مدیریتی سبدگران مزیتی بسیار عالی می باشد. در بورس تجربه عاملی مهم است و یک سبدگران مجرب می تواند سرمایه شما را چندین برابر کند و ریسک معاملات شما را کاهش دهد.

 در سبدگرانی مالک مستقیم، خود شما هستید یعنی سهام و سایر دارایی ها به نام خود شما خریده یا فروحته می شود اما مدیریت آن بر عهده سبدگردان است.

 

معایب سبدگرانی

عیبی که سبدگردانی دارد این است که اگر سبدگردانی را انتخاب کنید که کارش را بلد نباشد، شما حتما متحمل ضرر خواهید شد. یادتان باشد که حتما سبدگردانی حرفه ای و مجرب را انتخاب کنید و پیش از انتخاب، حتما سابقه و اعتبار آن را بررسی کنید.

 

سبد گردانی در بورس چیست ؟
انتشار : ۲۰ شهریور ۱۳۹۹

برچسب های مهم

معرفی مجموعه ی ایرانی معتبر جهت کسب درآمد : صندوق سرمایه گذاری نایس کوین آدرس سایت: Nicecoin.net


سلام خدمت دوستان عزیز همیشه همراه 

 

پیشنهاد ویژه ای داریم برای سرمایه گذاری تا با خیال راحت درآمدتون روبیشترکنید

 

صندوق سرمایه گذاری نایس کوین که در سال 1398 باهدف حمایت از کسب وکار و سرمایه ایرانی در زمینه ی بورس وسهام ایران و ارزهای دیجیتال، تاسیس گردیده ، با بیش از یکسال فعالیت مستمر و پویا ،هم اکنون در زمره مجموعه های برتر صندوق سرمایه گذاری کشور شناخته می شود.

 

ساختار مدیریتی این مجموعه همواره در تلاش بوده است که بصورت پویا و نظامند ، در توسعه و تعالی زیرساختهای اقتصادی کشور ایفای نقش نماید و با اتکا به دانش و تجربه نیروی انسانی خود در راستای تحقق اهدافی چون حفظ اقتدار ملی واشتغال آفرینی وحمایت از فناوری های نوین اقتصادی گام بردارد

با چنین رویکردی که جلب اعتمادکاربران مجموعه و ارائه خدمات،پشتیبانی وامنیت هرچه بهتروپرداخت سود بطور پایدار،طیف وسیعی از نیازهای مشتریان را در اولویت قرار گرفته ، ماموریت یا محدوده کاری این مجموعه به شرح ذیل معین گردیده است :

 

 

خرید و فروش ارزهای دیجیتال

 

مجری طرح های سرمایه گذاری کوتاه مدت و بلندمدت

 

پذیرش و پشتیبانی کامل از معامله گران درحوزه ی بازاربین الملل

 

آنالیز و تحلیل بازارهای مالی وعرضه ی سیگنال های معاملاتی
ارائه ی خدمات فروشگاهی در زمینه ی تامین قطعات و راه اندازی دستگاه های دیجیتالی

 

 جهت کسب اطلاعات بیشتر و شروع سرمایه گذاری کلیک کنید وارد سایت بشوید

 

 ورود به سایت نایس کوین

هـــشت دروغ بزرگ و افسانه ای در مورد بیت کوین !!


اگر به تازگی وارد دنیای ارزهای دیجیتال و بیت کوین شده باشید احتمالا شایعات زیادی از آن شنیده اید و یا سوالات بی پاسخی در ذهن شما وجود دارد.
بعضی از این شایعات عبارتند از:

بیت کوین تنها برای فعالیت های غیرقانونی کاربرد دارد.
شما نمی توانید با بیت کوین کالاهای فیزیکی از فروشگاه ها بخرید.
بیت کوین ارزش ندارد چون هر کسی می تواند آن را بسازد.

از زمانی که بیت کوین معرفی شد تا امروز، شایعات و دروغ های زیادی از بیت کوین بین کاربران رد و بدل می شود.البته بعضی از اخبار مانند عدم بازیابی سکه های از دست رفته و آسیب پذیری کیف پول مورد قبول هستند.

آلن سیلبرت، بنیانگذار و مدیر عامل شرکت BitPremier، یکی ازفروشگاه های خرید لوازم لوکس، در این باره موضوع گفت: “مردم زمان زیادی برای تحقیق صرف نمی کنند و این باعث عدم یادگیری و فهم درست می شود.” “متاسفانه باند های مواد مخدر بیش از مردم درباره بیت کوین تحقیق کرده اند و این باعث لکه دار شدن اسم بیت کوین شد.”

در آوریل ۲۰۱۳ ، داوید سیسرکیویچ در اجلاسی در لهستان اذعان کرد که یکی از افسانه ها و دروغ های بزرگی که من را واقعا اذیت می کند خبری است که بین مردم پخش شده مبنی بر اینکه بیت کوین ها هک شده و به صورت رایگان منتشر شده اند.

۸ افسانه و دروغ بزرگ درباره بیت کوین:

۱- بیت کوین ها ارزش حقیقی ندارند

این موضوع به شدت بین کاربران مورد بحث قرار می گیرد. طرفداران این دروغ می گویند که چون بیت کوین تحت نظارت دولت نیست، پس پشتوانه ای ندارد و در حقیقت فقط یک عدد است. اما خوب است که آن ها بدانند ارزش با عرضه و تقاضا تعیین می شود. اگر از چیزی استفاده شود می تواند به عنوان پول مورد استفاده قرار بگیرد. حال ممکن است این چیز یک بشکه نفت باشد یا یک رمزنگاری مثل بیت کوین.

۲- بیت کوین غیرقانونی است، چون یک پول رسمی نیست

سؤال بزرگ دیگر درباره بیت کوین این است که آیا این یک ارز قانونی است. در ایالات متحده و بسیاری از کشورهای دیگر پول رسمی شامل سکه و اسکناس هایی است که توسط دولت برای انجام مبادلات ارائه می شوند . اما این به این معنی نیست که بیت کوین غیرقانونی هستند، زیرا دولت ایالات متحده آن را به عنوان ارز دیجیتال طبقه بندی کرده است. البته در چند کشور استفاده از بیت کوین غیرقانونی اعلام شده است، اما اکثریت دولت ها یا درباره بیت کوین سکوت کرده اند و یا آن را رسما قانونی اعلام کرده اند.

۳- بیت کوین در درجه اول برای فساد و پولشویی استفاده می شود

بیت کوین هم یک نوع ارز است. مانند دلار یا هر ارز دیگری از بیت کوین می شود برای کارهای خیر استفاده کرد و هم می شود برای فساد و پولشویی از آن بهره برد. از آنجایی که امنیت بیت کوین بسیار بالاست، دلار و ارزهای سنتی بیشتر از بیت کوین در معرض فساد هستند. این اصلا عادلانه نیست که بیت کوین را در درجه ی اول برای فساد و پولوشویی بدانیم.

۴- بیت کوین موجب فرار مالیاتی می شود

استدلال این افراد این است که چون بیت کوین تراکنش ها را ناشناس انجام می دهد، می تواند باعث فرار از مالیات شود. اما باید توجه کنیم که به هر حال فردی که تراکنش ها را انجام می دهد، نمی تواند تا ابد آن را در کیف پول خود نگهداری کند و باید آن را برای کاری استفاده کند و یا بیت کوین هایش را بفروشد هچنین شیوه زندگی و دارایی های او ثبت شده است. راه های زیادی برای فرار مالیاتی وجود دارد و این را مطمئن باشید که بیت کوین بهترین راه این کار نیست.

۵- بیت کوین ها به صورت رایگان اهدا می شوند

داوید سیسرکیویچ گفت کسانی که فرایند استخراج بیت کوین را نمی دانند، فکر می کنند که بیت کوین ها به صورت رایگان اهدا می شوند. در واقع، بیت کوین ها طی یک فرآیند فشرده محاسباتی استخراج می شوند.

تراکنش های بیت کوین توسط بلاک چین تایید می شوند. ماینرها (استخراج کنندگان) کامپیوترهای قدرتمندی را به شبکه وصل می کنن که تراکنش های بیت کوین را پردازش و تأیید می کنند و در ازای این کار به عنوان پاداش به آن ها بیت کوین داده می شود. به عبارت دیگر آن ها بیت کوین ها را با فعالیت کامپیوتر های خود به دست می آورند. سختی استخراج به دلیل افزایش تراکنش ها و کمتر شدن کوین هایی که می توان استخراج کرد، روز به روز بیشتر می شود. بیت کوین فقط تا ۲۱ میلیون واحد قابل استخراج است که احتمال می رود تا سال ۲۱۴۰ طول بکشد.

۶- بیت کوین یک طرح بزرگ پانزی است

از آنجایی که بیت کوین یک شبکه همتا به همتا و متن باز است هیچ نهاد مرکزی برای هدایت این پروژه وجود ندارد در حالی که در ترفند پانزی، شرکت های کلاهبردار توسط مدیران کنترل می شوند. این مضحک ترین دروغ درباره بیت کوین است.

۷- پس از اینکه تعداد بیت کوین به ۲۱ میلیون رسید دیگر تراکنش ها تایید نمی شوند

برخی از مردم در شبکه های اجتماعی اعلام کردند که وقتی دیگر بیت کوینی استخراج نشود، انگیزه ای برای ماینرها وجود نخواهد داشت و شبکه نابود خواهد شد. این مسئله ممکن است برای خود شما هم جای سوال باشد.

پس از اینکه ۲۱ میلیون بیت کوین استخراج شد، استخراج بیت کوین متوقف می شود. اما شبکه باید تضمین شده باشد و کار کند. انگیزه ماینر ها ممکن است کم شود، اما تولید بلاک های های جدید در شبکه توزیع مهم است. وقتی بیت کوین ها دیگر استخراج نشوند به گردش خواهند افتاد و حجم تراکنش ها بالا خواهد رفت، پس ماینر ها بازهم می توانند از تایید تراکنش ها و کارمزد آن ها کسب درآمد کنند.

۸- بیت کوین هک شده است

همین چند وقت اخیر که صرافی btc-e به دلیل کلاهبرداری بسته شد، افراد زیادی فکر کردند که بیت کوین هک شده است، شاید برای شما خنده دار باشد ولی این داستان واقعی است!
این یکی از افسانه های بزرگ بیت کوین است. بیت کوین به هیچ وجه قابل هک نیست چون توسط بلاک چین بین میلیون ها کامپیوتر توزیع شده است. فقط در چند مورد آسیب پذیر بودن کیف پول ها و سایت ها باعث به سرقت رفتن بیت کوین ها شده است.

هـــشت دروغ بزرگ و افسانه ای در مورد بیت کوین !!
انتشار : ۱۲ شهریور ۱۳۹۹

برچسب های مهم


هر آنچه از برق بخواهید

فید خبر خوان    نقشه سایت    تماس با ما